19/06/2020
Souvlakers 24 22 25 26 - 97 -
War Gamers 19 14 10 12 - 55 -

Souvlakers με… σπασμένα φρένα!

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι μετά την επιστροφή τους στην αγωνιστική δράση, οι Souvlakers  έπαιξαν εντυπωσιακό μπάσκετ και συνέτριψαν με 97-55 τους War Gamers. Η ομάδα του Μάνου Ποντίκη σαν να μην σταμάτησε ποτέ το μπάσκετ στο διάστημα της καραντίνας, έπιασε υψηλή απόδοση και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο. Κυριάρχησε καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε σε μία πολύ άνετη και δίκαιη επικράτηση.

Οι War Gamers ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους Souvlakers. Με υπομονή στην άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση κυρίως με τον Καρατζή, προηγήθηκαν με 14-4 ακριβώς στα μισά της πρώτης περιόδου, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Souvlakers αντέδρασαν και απάντησαν με επιμέρους σκορ 20-5, που τους έφερε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε θέση οδηγού (24-19).

Οι Souvlakers είχαν βρει για τα καλά ρυθμό στην επίθεση. Σαρρής κοντά στο καλάθι και Αγγελόπουλος από την περιφέρεια φόρτωναν το αντίπαλο καλάθι και η διαφορά μεγάλωνε διαρκώς (32-24). Την ίδια στιγμή οι War Gamers δεν θύμιζαν σε τίποτα την ομάδα του ξεκινήματος. Χωρίς λύσεις στην επίθεση και αρκετά ευάλωτοι αμυντικοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό που είχαν επιβάλλει οι γηπεδούχοι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε στο -13 (46-33).

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου. Οι Souvlakers με πλουραλισμό στην επίθεση συνέχισαν να είναι το απόλυτο αφεντικό. Η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 20 πόντους (60-38) και η ομάδα του Ποντίκη δεν κοίταξε ξανά πίσω. Οι War Gamers προσπάθησαν να αντιδράσουν και βρήκαν κάποιες λύσεις με Λαζαράκο και Καρατζή, όμως δεν ήταν αρκετές. Έτσι, η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια, με τους Souvlakers να ολοκληρώνουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι 71-43.

Με τη διαφορά να κυμαίνεται σε πολύ υψηλά επίπεδα το τέταρτο δεκάλεπτο όπως ήταν αναμενόμενο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως ούτε αυτό σταμάτησε τους Souvlakers. Η ομάδα του Ποντίκη δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι και πολύ γρήγορα η διαφορά ξεπέρασε τους 40 πόντους (87-46). Και κάπου εκεί, πέντε λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Η διαφορά όμως συντηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα, αφού οι War Gamers δεν είχαν ούτε τις λύσεις, ούτε τα ψυχικά αποθέματα για να μαζέψουν κάπως την κατάσταση, με το τελικό 97-55 να σφραγίζει ακόμη μία άνετη νίκη των Souvlakers.

Οι Souvlakers τελείωσαν το ματς με 43-87 σουτ (49.4%), εκ των οποίων 9-24 τρίποντα (37.5%), 2-4 βολές (50%), μάζεψαν 51 ριμπάουντ (15-36), μοίρασαν 27 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι War Gamers είχαν 18-58 σουτ (31%), εκ των οποίων 7-24 τρίποντα (29.2%), 12-19 βολές (63.2%), 32 ριμπάουντ (5-27), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 11 λάθη.

Souvlakers (Ποντίκης): Σιαμπλής 9 (13ρ., 5ασ.), Δάμης 10, Barkshire Κ. 4 (6ασ.), Μαγγιώρος 7, Barkshire Ε. 10, Σαρρής 24 (16ρ.), Αγγελόπουλος 21 (7ρ., 6ασ.), Σταματόπουλος 12 (7ρ.).

War Gamers (Σκλαβενίτης): Λαζαράκος 19, Σκλαβενίτης, Σούλης 3, Μέμεζας 2 (8ρ.), Γιαννόπουλος 3, Κωνσταντίνου 11 (5ασ.), Καρατζής 17 (6ρ.).

Τι μας άρεσε: Η συνολική εμφάνιση των Souvlakers. Κυρίαρχοι από την αρχή ως το τέλος.