04/02/2024
San Antonio Smurfs 10 15 8 10 - 43 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 12 18 15 10 - 55 -

Σοβάρεψε όταν έπρεπε ο Αρισταίος!

Λίγο παγωμένα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με το πρώτο καλάθι να έρχεται μετά την πάροδο δύο λεπτών για τους γηπεδούχους, δια χειρός Καλαϊτζόγλου. Ο Παούρης με ένα τριποντάκι έδωσε προβάδισμα για τους Τζιώτες, οι οποίοι με ακόμα τέσσερις πόντους του Φιλιππόπουλου, τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ, 10-12, παρά τους τέσσερις πόντους του Νίκα.

Με δύο εύστοχα τρίποντα ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι (Γκίνι και Περδικάρης), για να τους απαντήσουν ο Σταύρου (4π) και οι Μποχωρίδης, Καλαϊτζόγλου (2π). Οι Smurfs παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής, βρήκαν σκορ με τον Νίκα, αλλά δέχτηκαν δύο τρίποντα από τον Παούρη και τον Δημητράτο και παρέμειναν πίσω, 25-30.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δύο πόντους από τον Δημητράτο, τον οποίο ακολούθησε ο Νίκας με δύο δικούς του. Ο Φιλιππόπουλος με ένα goal foul έδωσε ζωή στον πάγκο των νησιωτών, ο Σταύρου αντέδρασε με ένα τριποντάκι, όμως ο Περδικάρης τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα και συνέβαλε στο 33-45 που εμφανίστηκε στον φωτεινό πίνακα του Μπουρναζίου.

Απόλυτη κυριαρχία σε άμυνα και επίθεση είχε το μενού στη τελευταία περίοδο για τους Τζιώτες: Με άμυνα από ατσάλι και σκόρερ τους Δημητράτο, Φιλιππόπουλο, Παούρη και Βαλερά, οι Τζιώτες θύμισαν τον καλό τους εαυτό και έφυγαν τελικά με το 14ο ροζ φύλλο ανά χείρας, δεχόμενοι οχτώ πόντους από τον Σταύρου στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Betsson MVP για τους Τζιώτες αναδείχτηκε ο Βασίλειος Παούρης με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 ασίστ, ενώ από τους Smurfs διακρίθηκε ο Κωνσταντίνος Νίκας με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 14/41 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 9/10 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/31 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 9/16 βολές, 38 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 10 λάθη.

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης): Γκουρογιάννης 4, Καλαϊτζόγλου 8, Μποχωρίδης 2, Νίκας 8, Ρούσσος 2, Σταύρου 19, Τζήλιος.

Aρισταίος (Δεμέναγας): Gjini 6, Βαλεράς 2, Βρεττός Π., Βρεττός Κ., Δεμέναγας, Δημητράτος 17, Δούρος 4, Δρόσος, Παούρης 8, Περδικάρης 6, Τούντας 2, Φιλιππόπουλος 10.

Τι μας άρεσε: Η πολύ βελτιωμένη εικόνα που εμφάνισε ο Αρισταίος στο δεύτερο ημίχρονο!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Δεμέναγα. Περαστικά Σίμο!