04/05/2023
Komodo Dragons 6 12 29 20 - 67 -
Basket Case 10 6 17 15 - 48 -

Σοβαρεύτηκαν και κέρδισαν οι DPG Warriors!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι DPG Warriors πραγματοποιώντας εξαιρετικό επιθετικά τρίτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να επικρατήσουν της Basket Case με σκορ 67-48, πραγματοποιώντας κατα αυτόν το τρόπο την δεύτερη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Νίκος Ρέππας με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και  1 κλέψιμο. Στην αντίπερα όχθη, ο Κωνσταντίνος Κολιάκος είχε 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κόψιμο!

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το πολύ καλό ξεκίνημα του Κωσταντίνου Κολιάκου(5π)αλλά και την εξαιρετική άμυνας τους, έκλεισαν το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης με το υπέρ τους 6–10. Στην αντίπερα όχθη, ο Μαράκης πρόσφερε τέσσερις πόντους μέσα από το ζωγραφιστό.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αφήσουν πίσω το πολύ κακό αγωνιστικό πρόσωπο που παρουσίασαν, χωρίς όμως να καταφέρουν σε καμία περίπτωση να πιάσουν ούτε σε αυτό το δεκάλεπτο τα υψηλά στάνταρ απόδοσης που τους χαρακτηρίζουν ως ομάδα. Οι Warriors έμειναν εκ νέου χαμηλά στο σκορ και είχαν ως καλύτερο τους παίκτη τον Ντάο με 6 πόντους ενεργητικό του. Στον αντίποδα, η Case μιμήθηκε στο έπακρον την επιθετική συγκομιδή του αντιπάλου της, στο προηγούμενο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας μόλις 6 πόντους! Το ημίχρονο έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 18–16.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ του κλειστού των βορείων προαστίων με στόχο να αποζημιώσουν τους πάντες για το κακό θέαμα το οποίο είχαν  παρουσιάσει μέχρι εκείνη τη στιγμή. Οι Warriors έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ, κυκλοφόρησαν μαεστρικά την μπάλα, είχαν σωστές επιλογές, ήταν εύστοχοι, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τους Κλεφτόγιαννη και Ρέππα να πυροβολούν από παντού οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 47-33. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κωσταντίνος Κολιάκος ήταν εξαιρετικός έξω από τη γραμμή των 6,75, πετυχαίνοντας τρία τρίποντα, ενώ έκλεισε την περίοδο με 13 πόντους στο ενεργητικό του.

Στην τελευταία περίοδο η παρέα του Παπαγεωργίου όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα που είχε δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αλλά αύξησε την διαφορά έναντι των αντιπάλων της, με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 67–48.

Οι DPG Warriors είχαν 20/46 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 3/8 βολές, 51 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/39 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 3/6 βολές, 33 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και  14 λάθη.

DPG Warriors (Παπαγεωργίου): Βαζαίος 7, Ζενέλης 9, Κλεφτόγιαννης 11, Λαζαρίκος 3, Μαράκης 6, Ντάος 10, Παπαγεωργίου 2,  Ρέππας 19.

Basket Case(Χέλμης): Γκλιάτης 4, Καλοκαιρινός, Κλαυδιανός, Γιώργος Κολιάκος, Κωνσταντίνος Κολιάκος 25, Μαλάκης 2, Μπογιατζής 7, Χέλμης 10, Ψαρράκης.

Τι μας άρεσε: Ο επιθετικός οίστρος τον Κλεφτόγιάννη και Ρέππα!