17/10/2023
Πλατειακοί 15 14 13 16 - 58 -
Στιφάδο Bulls 24 13 18 9 - 65 -

Σοβαροί και αήττητοι οι Στιφάδο!

Την αήττητη πορεία τους στην Elite League by Betsson συνεχίζουν οι Στιφάδο Bulls, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισαν σχετικά εύκολα τους Πλατειακούς με 58-65 και έκαναν το 5/5, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλο χωρίς νίκη!

Οι Στιφάδο Bulls ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με 7 πόντους του Πολίτη, 6 του Νικολετάκη, δύο τρίποντα του Πρόκου και ένα του Παλτόγλου, προηγήθηκαν με 15-24. Ο Κοντομίχης με 5 πόντους και ο Ντιμπ με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 3 είχαν οι Χριστοφορίδης και Μόρφης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +13, 18-31 & 22-35, και με τους Καττή - Μέλλο να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 29-37. Τους Πλατειακούς κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Κανταρτζής και Ζευγώλης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Μέλλου, δύο τρίποντα του Πρόκου και ένα του Πολίτη, η παρέα του Χατζή βρέθηκε για πρώτη φορά στο +14, 42-56. Προσπάθησε η ομάδα του Δρελιώζη να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, ωστόσο δεν έφταναν οι 4 πόντοι του Λουγιάκη και οι 3 του Ντιμπ. Σκορ τρίτης περιόδου 42-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι οι νταμπλούχοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 58-65, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Πρόκου, Παλτόγλου, Μέλλου και Νικολετάκη. Για τους Πλατειακούς στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κανταρτζής, Χριστοφορίδης, Λουγιάκης, Ζευγώλης και Μόρφης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές, 21/45 δίποντα και 2/24 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/13 βολές, 17/36 δίποντα και 7/35 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Πλατειακών ο Μόρφης με 10 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/4 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Στιφάδο Bulls ο Μέλλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Πλατειακοί (Δρελιώζης): Μόρφης 10 (1), Κανταρτζής 7 (1), Βλασταρίδης 4, Ντιμπ 7, Κοντομίχης 7, Χριστοφορίδης 9, Λουγιάκης 8, Ζευγώλης 6

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Πρόκος 14 (4), Καττής 4, Μέλλος 14, Παγουλάτος, Πολίτης 10 (2), Νικολετάκης 10, Παλτόγλου 13 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!