05/10/2021
Brazzers 21 17 22 14 - 74 -
Griffins 13 17 16 19 - 65 -

Σοβαροί και αήττητοι οι Brazzers!

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και έχοντας τον έλεγχο της συνάντησης, οι Brazzers κέρδισαν σχετικά εύκολα τους 6 Griffins με 74-65 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έκαναν το 3/3 μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής της Elite League!

Σαφώς καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Brazzers στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Δαρδαμάνη, 6 του Κούρογλου και τρίποντα των Ζαφειράκη – Μπάρμπα, προηγήθηκαν με 15-4, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 21-13. Το δίδυμο Κοτσόλη – Παπαδόπουλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, με τον Στέφανο να πετυχαίνει 9 πόντους και τον Ανδρέα να προσθέτει 4.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν μέχρι και στο +13, 28-15, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 38-30, έπειτα από 5 πόντους του Χαλκιόπουλου, 4 του Κωνσταντίνου και τρίποντο του Μπάρμπα. Τους Griffins κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Παπαδόπουλος με τους 7 πόντους που πέτυχε, ενώ από 3 είχαν οι Χρόνης και Καβακάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Brazzers έδειχναν να καθαρίζουν τον αγώνα, όταν με ακόμη 9 πόντους του δαιμόνιου Δαρδαμάνη, 4 του Κούρογλου και τρίποντο του Κωνσταντίνου, έφτασαν στο +21, 58-37. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι μπλε και με προσωπικό show του Κοτσόλη με 10 πόντους, έριξαν την διαφορά στους 14, 60-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Griffins έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, όταν με ακόμη 8 πόντους του Κοτσόλη και 7 του Παπαδόπουλου, πλησίασαν απειλητικά στους 7, 65-58, 6:00 για την λήξη. Ωστόσο, κάπου εκεί η παρέα του απόντα Νίκου Βαρθολομαίου σοβαρεύτηκε και με τρίποντα των Χαλκιόπουλου – Μπάρμπα, έφτασε δίκαια στη νίκη με 74-65!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/7 βολές, 24/52 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/16 βολές, 17/40 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Brazzers ο Κούρογλου με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές, 7/17 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Griffins ο Κοτσόλης με 29 πόντους (double-double), έχοντας 7/7 βολές, 5/8 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

Brazzers (Βαρθολομαίος): Αμπάζογλου 2, Δαρδαμάνης 18 (2), Βαρθολομαίος 3, Κωνσταντινίδης 8, Κωνσταντίνου 7 (1), Κούρογλου 15, Μπάρμπας 8 (2), Χαλκιόπουλος 10 (2), Ζαφειράκης 3 (1)

Griffins (Χρόνης): Κοτσόλης 29 (4), Καβακάκης 3, Ζυγούνας 2, Παπαδόπουλος 24 (2), Κελεπούρης 2, Χρόνης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Brazzers, όσο και η μαχητικότητα των Griffins!

Τι δεν μας άρεσε: Η μη ανάδειξη του Θάνου Δαρδαμάνη ως mvp, παρά την εξωγήινη εμφάνιση που πραγματοποίησε!