10/10/2021
Τεμπελχανάδες 7 13 16 17 - 53 -
Elitήριοι by pinguin.gr 22 27 30 18 - 97 -

Σοβαροί και φορμαρισμένοι Elitήριοι!

Παίζοντας από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα με το πόδι… πατημένο στο γκάζι, οι Elitήριοι επικράτησαν με 53-97 των Τεμπελχανάδων και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Η τριάδα Γκότση, Θανάση και Φίλιππου Πατωνίδη ήταν πραγματικά σε εκπληκτικό φεγγάρι, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 7-22.

Ο Μακαρίτης έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να κρατήσει τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ, με τον ταλαντούχο γκαρντ να σκοράρει με κάθε πιθανό τρόπο, με τον Φίλιππο Πατωνιδη από την άλλη όμως να είναι ασταμάτητος, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 20-49 για ημίχρονο.

Συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι να δείχνουν περίσσια διάθεση, με τον Θανάση Πατωνίδη αυτή τη φορά να εκτελεί από την περιφέρεια και να ξεχωρίζει για το 36-79 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Δύο τρίποντα του Δημαρά και οι επιθέσεις των δύο ομάδων κάτω από τα 8 δευτερόλεπτα ήταν ό,τι μας έμεινε από την τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, με το τελικό σκορ να είναι το 53-97 υπέρ των Elitήριων.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φίλιππος Πατωνίδης με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιάννης Καραγεώργος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/53 δίποντα, 7/34 τρίποντα, 2/4 βολές, 36 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 12 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 31/54 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 5/9 βολές, 57 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 15 λάθη.

Τεμπελχανάδες (Μακαρίτης): Ανδρικόπουλος 4, Δημαράς 15, Λεπίτκας (10 ριμπ.), Μακαρίτης 22, Καραγεώργος 12.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος):Γκότσης 19 (13 ριμπ.), Δεδούδης 2, Κωνσταντινάκος Ν. 2, Κωνσταντινάκος Νίκων 22, Μωυσής 9, Ξενόφος 4, Πατωνίδης Θ. 19, Πατωνίδης Φ. 20 (15 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα!