14/01/2023
Λεγάμενοι BC 21 20 20 19 - 80 -
Chicago Hulks 9 18 13 13 - 53 -

Σοβαροί και ωραίοι οι Λεγάμενοι!

Σταθερά στην δεύτερη θέση του τρίτου ομίλου της Development League βρίσκονται οι Λεγάμενοι, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Chicago Hulks με 80-53 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Λεγάμενοι στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Σιγάλα, 5 του Σουλτάτου και 3 του Δημουλιά, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 21-7. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 21-9, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Σιαχάμης με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι, ενώ νωρίτερα βρήκαν στόχο οι Αλέξανδρος και Νίκος Τιγγινάγκας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν δύο φορές στο +16, και με 6 πόντους του Κατσαρού, 5 του Βρεττάκου και 5 του Αγαλόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 41-27. Δεν μπόρεσαν οι Chicago Hulks να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Σαβίτσκι, τους 5 του Νικολάου και τους 3 του Πανούση.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα η παρέα του Στάντζου, καθώς με τρία τρίποντα του Σουλτάτου, 4 πόντους του Λάγιου, άλλους τόσους του Κατσαρού και τρίποντο του Βρεττάκου, ξέφυγε στους 21, 61-40. Ο Σιαχάμης με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα, ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Μπαντουβάκης, Παπαγιαννάκος και Πανούσης. Σκορ τρίτης περιόδου 61-40!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι Λεγάμενοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 80-53, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Στάντζου, Βρεττάκου, Δημουλιά, Αγαλόπουλου και Λάγιου. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Νικολάου, Μπαντουβάκης, Νίκος Τιγγινάγκας, Παπαγιαννάκος και Καλδέλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 23/38 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/19 βολές, 13/42 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 5 λάθη.

Betsson mvp των Λεγάμενων ο Σουλτάτος με 14 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Νικολάου με 7 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Λεγάμενοι (Στάντζος): Αγαλόπουλος 12, Βρεττάκος 12 (2), Λάγιος 10, Σουλτάτος 14 (4), Δημουλιάς 10 (1), Κατσαρός 11, Σιγάλας 8 (1), Στάντζος 3 (1)

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Μπαντουβάκης 7 (1), Βράνας, Καλδέλης 4, Νικολάου 7 (1), Πανούσης 7, Παπαγιαννάκος 7, Παρσόπουλος, Σαβίτσκι 6 (1), Σιαχάμης 6, Τιγγινάγκας Ν. 6 (1), Τιγγινάγκας Α. 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Λεγάμενοι!