30/06/2021
Space Jam 12 22 16 12 - 62 -
Loufides 8 12 16 13 - 49 -

Space Bam!

Αν και κατέβηκε με μια πεντάδα, αν και προερχόταν από βαριά ήττα στην πρεμιέρα, η Space Jam κέρδισε τους Loufides με 62-49 για την δεύτερη αγωνιστική του έβδομου ομίλου της Summer Development League στο κλειστό του Περιστερίου.

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Space Jam στο ξεκιβημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Πέτσα και 4 του Κολέογλου, προηγήθηκε με 12-8. Ο Χασαπλαδάκης από την περιφέρεια και οι Μπλάσης – Λιαράκος μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο π Χατζόπουλος πετούσε φωτιές και με 12 δικούς του πόντους και τρίποντα των Κολέογλου και Μαυροσκότη, έστειλαν τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 34-20. Τους Loufides κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Μπίλιας και Χατζηηλίας με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Loufides πάτησαν γκάζι και με 7 νέους πόντους του Χατζηηλία, μείωσαν στους 5, 34-29. Στη συνέχεια, όμως, του δεκαλέπτου η Space Jam ανέβασε εκ νέου την απόδοσή της και με 7 πόντους του Μαυροσκότη και 4 του Χατζόπουλου, έφτασε μέχρι και στο +17, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο στο +14, 50-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Space Jam διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με 4 πόντους του Χατζόπουλου, 4 του Μαυροσκότη και 4 του Γιακουμή, έφτασε δίκαια και εύκολα στη νίκη με 62-49. Δεν μπόρεσαν οι ασπρόμαυροι να απειλήσουν ουσιαστικά τον αντίπαλο στο φινάλε της συνάντησης, παρά τους 4 πόντους του Μπίλια, τρίποντο του Μπλάση και τους 3 πόντους του Χατζηηλία.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 21/50 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/15 βολές, 12/47 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Hall of Brands mvp της Space Jam ο Χατζόπουλος με 23 πόντους (double-double), έχοντας 8/10 βολές, 6/12 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για τους Loufides ο Μπίλιας με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 3/8 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Space Jam (Γιακουμής): Μαυροσκότης 14 (2), Γιακουμής 6, Χατζόπουλος 23 (2), Πέτσας 10, Κολέογλου 9 (1)

Loufides (Μπίλιας): Αυγουλής, Κατσούλης 3, Λιαράκος 2, Χατζηηλίας 16 (1), Χασαπλαδάκης 3 (1), Μπλάσης 5 (1), Λάμπος 5 Π. (1), Μπίλιας 13 (2), Λάμπος Δ. 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι νικητές!