27/09/2024
Spacers Athens 17 18 17 19 - 71 -
Aballiers 16 21 11 15 - 63 -

Σε ρυθμούς Βλαχόπουλου οι Spacers Athens!

Δύο στα δύο για τους Spacers Athens στον πέμπτο όμιλο της Development League, καθώς για τη δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν τους Aballiers με 71-63 στο Athens Sports Hall, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Βλαχόπουλο.

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Spacers Athens στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Ρήγου, 6 του Βλαχόπουλου και 4 του Σταματιάδη προηγήθηκαν με 9-3 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου ο Σωτήρης Θάνος έβαλε τρία τρίποντα και μαζί με τους 7 πόντους που πέτυχαν οι Βερνίκος - Ματζουρίδης, μείωσαν στον πόντο, 17-16!

Στη δεύτερη περίοδο οι Aballiers συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 7 πόντους του Κουτσώνα, 5 του Λιακόπουλου και 4 του Ματζουρίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 35-37. Ο Βλαχόπουλος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα, ενώ από 4 πρόσθεσαν οι Ρήγος και Σταματιάδης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μαρκεσίνη έσφιξε την άμυνά της και με 5 πόντους του Ντούρα και 4 του Βλαχόπουλου, προσπέρασε με 52-48. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μανώλη, με τον Νίκο Θάνο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Ματζουρίδη 3. Σκορ τρίτης περιόδου 52-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Βλαχόπουλος ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 13 δικούς του πόντους, οδήγησε τους Spacers Athens στη νίκη με 71-63. Για τους Aballiers στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Σωτήρης Θάνος, Βερνίκος και Νίκος Θάνος.

Novibet MVP των Spacers Athens ο Βλαχόπουλος με 30 πόντους, έχοντας 9/13 βολές, 6/15 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Aballiers ο Σωτήρης Θάνος με 18 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/3 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Spacers Athens (Μαρκεσίνης): Tammi 1, Ντούρας 10 (1), Σταματιάδης 10, Βλαχόπουλος 30 (3), Αντωνόπουλος 2, Πεππές 2, Χατζημήτρος 2, Σταυρίδης, Βασιλείου, Ρήγος 14 (1), Παρσάνος, Χαμπάκης

Aballiers (Μανώλης): Κουτσώνας 8 (1), Παγάνος Σ. 2, Θάνος Σ. 18 (5), Παγάνος Χ., Θάνος Ν. 9 (1), Βερνίκος 9, Γκιάτας 2, Ματζουρίδης 10, Μανώλης Λιακόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού, καθώς για 40 λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ!