13/02/2024
Space Hellas 18 18 18 12 - 66 -
ThunderDogs 12 6 19 22 - 59 -

Η Space τη νίκη, οι Thunderdogs τις εντυπώσεις!

Το βράδυ της Τρίτης 13 Φεβρουαρίου στο Athens Sports Hall, Space Hellas ενώ ήλεγχε το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια, κινδύνεψε στο τελευταίο πεντάλεπτο από την πίεση που άσκησαν οι Thunderdogs, αλλά με καθαρό μυαλό πήρε την νίκη, που την κράτησε στην δεύτερη θέση.

Η Space μπήκε με τον αέρα του φαβορί στον αγωνιστικό χώρο, έλεγξε τον ρυθμό και με την τριάδα Μαμαλάκη(5), Μπαμπάκο(4) και Βεργόγιαννη(4) να οδηγούν την επίθεση, ξέφυγαν ακόμα και με double score. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το σύνολο του Παπαγεωργίου στηρίχθηκε στα τρίποντα που πέτυχαν Σέργης(2) και Κόντος ,πλησιάζοντας 18-12.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Space Hellas το δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς με όπλο την σφιχτή της άμυνα και κυριαρχώντας στο transition παιχνίδι, πήγε στην ανάπαυλα με double score. Σιφναίος(6) και Μαμαλάκης(4) ήταν τα πρώτα βιολιά των γηπεδούχων, με τον Ηλιόπουλο να προσφέρει ένα τρίποντο, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των Thunderdogs , ο Σέργης πέτυχε ένα τρίποντο, με τον Δημακαρέα να προσφέρει ένα καλάθι, για το 36-18.

Το παιχνίδι απέκτησε δαιμονιώδη ρυθμό στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να παίζουν γρήγορο και ελεύθερο μπάσκετ και τους τυπικά γηπεδούχους να κρατούν διαφορά 17 πόντων. Σιφναίος και Βεργόγιαννης με 7 πόντους έκαστος, πήραν την μπαγκέτα για την Space, ενώ οι Thunderdogs πήραν σκορ στο ανοιχτό ανοιχτό γήπεδο με Δημακαρέα(6) - Κόντο, και από κοντά με τον Πέππα(4), για το 54 – 37.

Η Space μπήκε με χαλαρό mood στην τελευταία περίοδο, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι. Οι Thunderdogs βάζοντας μεγάλα σουτ με Παπαγεωργίου, Σέργη, Πέππα, Γιακιντζή και με τον Δημακαρέα(6) φωτιά στο ανοιχτό γήπεδο, κατάφεραν να πλησιάσουν στους 3, δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι πέρασαν την μπάλα στο ζωγραφιστό και με το Μπαμπάκο να δίνει 4 γρήγορους πόντους και τον Σιφναίο να σκοράρει από την γωνία, τελείωσαν το ματς και διαμόρφωσαν το τελικό 66 – 59.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κάρολος Μπαμπάκος με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημακαρέας με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο

Η Space είχε 28 / 65 δίποντα, 2 / 11 τρίποντα, 4 / 5 βολές, κατέβασε 56 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη. Οι Thunderdogs είχαν 13 / 27 δίποντα, 9 / 43 τρίποντα, 6 / 15 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.

Space Hellas(Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 13, Μαμαλάκης 11(7ρ.), Σιφναίος 16(11ρ.), Ελευθερίου 7(7ρ.), Μπαμπάκος 12(13ρ.), Ντουμάνης 2(10ρ.), Ηλιόπουλος 5.

Thunderdogs (Παπαγεωργίου):Σέργης 15(10ρ.),Δημακαρέας 17(10ρ.), Πέππας 8(7ρ.), Γιακιντζής 3, Κόντος 10, Παπαγεωργίου 6.

Τι μας άρεσε: Ο εξαιρετικά γρήγορος ρυθμός του αγώνα!