02/06/2024
Basketόσαυροι 18 18 14 12 - 62 -
Salonica Old Stars 15 18 13 6 - 52 -

Σπάσανε το ρόδι οι Basketόσαυροι!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονο ρυθμό και από τις δύο ομάδες. Οι Basketόσαυροι, με τους Στράντζαλη και Καδή να δείχνουν από νωρίς τις προθέσεις τους, πήραν γρήγορα προβάδισμα. Η άμυνα των Old Stars, αν και σφιχτή, δεν μπόρεσε να ανακόψει την επίθεση των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με σκορ 18-15 υπέρ των Basketόσαυρων. Οι Χατζηπέτρου και Ματούλας των Old Stars έκαναν αισθητή την παρουσία τους, διατηρώντας την ομάδα τους κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο αγώνας παρέμεινε εξαιρετικά ανταγωνιστικός. Οι Basketόσαυροι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά οι Old Stars με τους Χατζηπέτρου και Ματούλα να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, μείωσαν τη διαφορά. Οι συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα κράτησαν το κοινό σε αγωνία, με το σκορ να κλείνει στο 36-33 υπέρ των Basketόσαυρων. Οι δύο ομάδες έδειξαν πως καμία δεν ήταν διατεθειμένη να παραδώσει εύκολα τα όπλα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Old Stars να πιέζουν ασφυκτικά την άμυνα των Basketόσαυρων. Ο Χατζηπέτρου, με εξαιρετικές προσπάθειες, κατάφερε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ, ενώ ο Ματούλας συνεισέφερε σημαντικά τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Παρά την πίεση, οι Basketόσαυροι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα χάρη στις εξαιρετικές επιδόσεις του Στράντζαλη και του Καδή. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Basketόσαυρους να προηγούνται 50-46, αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για την τελική περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι έδειξαν την εμπειρία και την αποφασιστικότητά τους να κερδίσουν τον αγώνα. Ο Στράντζαλης και ο Καδής ήταν ασταμάτητοι, αυξάνοντας τη διαφορά με κρίσιμα καλάθια. Οι Old Stars προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά η κόπωση και τα λάθη στην επίθεση τους στοίχισαν. Ο Χατζηπέτρου και ο Ματούλας πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά οι Basketόσαυροι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να κλείσουν τον αγώνα με νίκη, 62-52.

MVP του αγώνα είναι ο Νίκος Στράντζαλης ο οποίος έβαλε 15 πόντους , μάζεψε 5 ριμπάουντ και κοίρασε 5 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για τους Old Stars είναι ο Γεώργιος Ματούλας που άγγιξε το Double Double έχοντας 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Basketόσαυροι: Καδής 20 (2) , Χοπτερίδης 4 , Στράντζαλης 15 (5) , Τσεπνίδης 2 , Πρεβενάς 3 (1) , Ποζίνης , Δημητριάδης , Σαρταβας 8 , Γαρδάνης 10 , Πάλλας

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 6 (2) , Ματούλας 8 (2) , Σαραφίδης 7 , Αλεξιάδης 2 , Τροκάνας 9 , Χριστόπουλος Καρατσόρης 3 , Μαυροχωρίδης 6 , Χατζηπέτρου 11 (3) , Κυρατζόπουλος