18/04/2024
Winston Wizards 8 18 16 14 - 56 -
Chicago Bullshit 16 15 12 15 - 58 -

Με μαγικό Σπυρόπουλο οι Bullshit!

Με τον ηγέτη τους να τους παίρνει από το... χεράκι, οι Chicago Bullshit επικράτησαν των Winston Wizards στον Κολωνό, με το παιχνίδι να διεξάγεται στα πλαίσια του καλοκαιρινού πρωταθλήματος στην κατηγορία της Development.

Αποφασισμένοι, άψογα στημένοι και οργανωμένοι.. Αυτή ήταν η εικόνα των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα του αγώνα.. Αν στην άμυνα όλοι έβαζαν το κορμί τους, στην επίθεση τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα! Οι Σπυρόπουλος και Τζερεμές τη μπάλα και βλέπουμε! Αυτό έπιασε, με τον Τζανάκη από την άλλη να αποτελεί την πιο σίγουρη λύση ώστε η μπάλα να καταλήξει στο... πλεκτό, με τους Wizards να μειώνουν σε 8-16 για πρώτη περίοδο. Ο μέχρι εκείνη τη στιγμή ήσυχος Αποστολόπουλος πήρε τη μπάλα και προσπάθησε αρχικά να ανακατέψει την "τράπουλα", ώστε τοι γηπεδούχοι να γίνουν πιο απειλητικοί. Ο Τσίκης έβαλε ένα τρίποντο, οι Wizards... μαζεύτηκαν και το ημίχρονο έκλεισε στο 26-31 για τους Chicago Bullshit.

Ο Τσίκης περίμενε τη μπάλα να φτάσει στα χέρια του για να εκτελέσει, αυτό έγινε και η παράλληλη... εμφάνιση του Καπετάνου στο παρκέ, έφερε ακόμα παραπάνω βελτίωση για την παρέα του Νταή. Από την άλλη ο Σπυρόπουλος έκανε τα... δικά του και δεν εφηνε με τίποτα το προβάδισμα να φύγει από τα χέρια της ομάδος του, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-43 για τους Chicago! Ατομικές προσπάθειες, μάχες που έκοβαν την ανάσα και γενικά ένα δυνατό παιχνίδι. Αυτό έγειρε λοιπόν στο τέλος υπέρ των φιλοξενούμενων το παιχνίδι, με το 56-58 να δίνει το ροζ φυλλοναγωνα στην παρέα του Σπυρόπουλου, έπειτα από ένα υπέροχο ματς!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σπυρόπουλος με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 3 λάθη. Από τους γγπεδούχους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τζανάκης με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, 4 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 2, Νταής 6, Τσίκης 11, Τοσουνίδης 6, Καπετάνος 8, Τζανάκης 23.

Chicago Bullshit (Σπυρόπουλος): Μπραχόλι 2, Γκολφινόπουλος 7, Δήμας, Σπυρόπουλος 29, Τζερεμές 11, Μακρής 4, Τριανταφυλλίδης, Ρούσσος 2, Γκολφινόπουλος 3.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!