25/11/2023
Remal Madri 30 12 19 19 - 80 -
Basket Case 7 17 11 10 - 45 -

Σπουδαία μπασκετική παράσταση από τη Remal Madri!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, καθώς πίεσαν αφόρητα των αντίπαλο τους, τον υποχρεώσαν σε λάθη, έλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά και έξω απ’ τη γραμμή των 6,75 και με τους Αγαδάκο, Λουκόπουλο και Σταμάτη Ρηγόπουλο να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την περίοδο με την εντυπωσιακό 30–7. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κολιάκος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 5 πόντους.

Η συνέχεια του παιχνιδιού ανήκε στους φιλοξενούμενους καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 12-17. Η Case βρήκε λύσεις έξω απ’ τη γραμμή των 6.75 στα πρόσωπα των Μερτινιάν και Γιώργου Κολιάκου, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων ο Αποστόλου αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του με 5 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 42-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μας πρόσφεραν μοναδικής ομορφιάς μπασκετικές φάσεις και με τον Λουκόπουλο να ηγείται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή σε θέση οδηγούνε σκορ 61-35!

Το φίνις του παιχνιδιού είχε την υπογραφή του Χριστόφορου Κουσιορή. Ο ένας εκ των φυσικών ηγετών και τοτέμ της Remal, πέρασε στο παρκέ του Seven και με 11 πόντους παρέδωσε δωρεάν μαθήματα μπάσκετ στους συμπαίκτες του. Ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη με σκορ 81–45.

Betsson MVP ο Σωτήρη Σιδέρης με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Κολιάκος είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 23/47 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 4/7 βολές, 46 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/37 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 1/8 βολές, 30 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη .

Remal Madri(Κουσιορής): Αγαδάκος 10, Αποστόλου 7, Κουσιορής 11, Λουκόπουλος 18, Νικάκης 5, Παπαϊωάννου 6, Σταμάτης Ρηγόπουλος 9, Πλάτων Ρηγόπουλος 8, Σιδέρης 6.

Basket Case(Χέλμης): Δημητριάδης 4, Καλοκαιρινός 4, Κωνσταντίνος Κολιάκος 8, Γιώργος Κολιάκος 14, Μερτινιάν 8, Σαρακινός 1, Χέλμης 6.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Κουσιορή στο τελευταίο δεκάλεπτο!