15/01/2024
Gran Camaria 8 22 15 22 - 67 -
Paraliers 18 4 16 20 - 58 -

Σπουδαία Gran Camaria!

Η Gran Camaria, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης και εκμεταλλευόμενη τις απουσίες των Paraliers, πήρε την νίκη με 67-58, καλύπτοντας και την διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 2-8. Κουλουριώτης και Σεπετάς δεν είχαν αντίπαλο στην επίθεση για τους Paraliers, με τον Πέργουλη να κρατάει μόνος του την Gran Camaria κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 8-18.

Το σκηνικό όμως άλλαξε στην δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι με άμυνα για σεμινάριο και γρήγορες επιθέσεις, για να κουράσουν τους φιλοξενούμενους που κατέβηκαν με μόλις έξι παίκτες γύρισαν το ματς. Γιώργος Ζαλακώστας και Κανετάκης ήταν ασταμάτητοι για τους γηπεδούχους οι οποίοι πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 30-22.

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ματς. Για τους φιλοξενούμενους, που μετά το τέταρτο φάουλ από το δεύτερο δεκάλεπτο του Σεπετά, δεν είχαν ούτε αλλαγή, πάλευε μόνος του στην επίθεση ο Κουλουριώτης. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-38.

Στην τελευταία περίοδο οι Paraliers πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (55-51) με καλάθι του Τσαϊρέλη. Όμως η Gran Camaria με ένα γρήγορο σερί 6-0, κλείδωσε την νίκη. Μάλιστα κατάφερε να πάρει και την διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας στην βαθμολογία των δύο ομάδων. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν 67-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Κανετάκης με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Κουλουριώτης με 25 πόντους, 18 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 24/49 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 13/20 βολές, 42 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 19 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/44 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 6/15 βολές, 41 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 23 λάθη.

Gran Camaria (Αθανασίου): Ζαλακώστας Νεκ, Σακελλαρίου, Ζαλακώστας Βασ. 11, Τσακανίνας 2, Δερμιτζάκης 11, Κουντούρης, Ζαλακώστας Γεωρ. 16, Πέργουλης 14, Κανετάκης 13, Μαρίνος.

Paraliers (Σεπετάς): Τσαϊρέλης 12, Περσεμάνης 6, Μόρος 4, Κουλουριώτης 25, Ανδρεδάκης 5, Σεπετάς 6.

Τι μας άρεσε: Το πάθος για την νίκη της Gran Camaria.