30/10/2021
Remax Domino 13 14 9 10 - 46 -
Salonica Old Stars 13 15 14 15 - 57 -

Σπουδαία νίκη για τους Old Stars Salonica!

Για την 5η αγωνιστική της Development League , οι Old Stars Salonica επιβλήθηκαν την ομαδα των Remax Domino στο κλειστό γήπεδο της Δέκα, με σκορ 57-46.

Το πρώτο δέκαλεπτο ξεκίνησε εξίσου δυναμικά και για τις δύο ομάδες καθώς υπήρχαν πολλές εναλαγές στο σκορ εκατέρωθεν. Για τους γηπεδούχους , ξεχώρησε ο Χουλιαρας με 8 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Σειταριδης με 7 προσωπικούς πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ο πόθος και των δύο ομάδων για προβάδισμα στο σκορ καθώς και η απροσεξία σε καταστάσεις αιφνιδιασμού , οδήγησε σε πληθώρα λαθών ( 9 στο σύνολο ) γεγονός που το σκορ του ημιχρόνου διακυμάνθηκε σε χαμηλά ποσοστά. Η ανάπαυλα βρήκε τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 27 – 28.

Στο τριτο δεκάλεπτο , ανέλαβε δράση ο Αλεξιάδης ο οποίος κουβάλησε στις πλάτες του την ομάδα του , και με 8 προσωπικούς πόντους , έδωσε ένα ελαφρύ προβάδισμα στουσ Old Stars στο τέλος του δεκαλεπτου έναντι των Remax Domino με 6 πόντους ( 36 – 42 )

Στο τελευταιο δεκάλεπτο , οι αξιόμαχες προσπάθειες των Λαμπου ( 4 π.) και Χουλιαρα ( 3 κλ. ) δεν ανταπέδωσαν καρπούς καθώς ο Αλεξιαδης βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά και με ακόμα 7 πόντους , έβαλε τέλος στα όνειρα των Remax Domino για κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλεξίαδης Νάσος με 20 π. , 1 κλ. , 9-18 βολές με το σύστημα του eff. να σταματαέι στους 25 πόντους!

REMAX DOMINO : Παλαντζιαν 6 , Χουλιαρας 15 , Λαμπος 10 (2) , Ηλιαδης  Π. 11 (1) , Ηλιαδης Σ. 2 , Τσαουσι 2

OLD STARS SALONICA : Λαθουρακης 5 (1) , Περατικος 5 , Πατουριδης 2 , Σειταριδης 19 (5) , Αλεξιάδης 20 (1) , Βλάχος 4 , Μστρογιαννης 2