16/10/2021
Thessaloniki Avispas 24 21 17 21 - 83 -
Λιμνάνθρωποι BC 17 25 32 22 - 96 -

Σπουδαία νίκη σε ένα πολύ παραγωγικό παιχνίδι για τους Λιμνανθρώπους!!

Σε ένα παιχνίδι που ξεχώρισε για την παραγωγικότητα του καθώς και οι δυο ομάδες ξεπέρασαν τους 80 πόντους οι Λιμνάνθρωποι κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρους τους σκορ ημιχρόνου και να κερδίσουν εύκολα στο τέλος με 83-96 των Thessaloniki Hornets.

Οι Hornets ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και έχοντας σε καλή μέρα τους Χουρδάκη (12π) και Χατζηιωαννίδη (6π) βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 24-17.

Στην δεύτερη περίοδο οι Λιμνάνθρωποι έδειξαν να αφυπνίζονται και με όπλα τους τα 2 τρίποντα του Στράντζαλη και το 1 του Αμπατζή κατόρθωσαν να μειώσουν την διαφορά στους 3 πόντους στο ημίχρονο (45-42).

Η τρίτη περίοδος ήταν και εκείνη που έκρινε τον αγώνα καθώς οι Hornets δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των Λιμνανθρώπων και σε συνδιασμό με την ευστοχία των φιλοξενούμενων σε αυτή την περίοδο έγινε η ανατροπή η οποία έφερε επικεφαλής τους Lakers με διαφορά 12 πόντων (62-74).

Η ψυχραιμία των Λιμνανθρώπων και η κούραση πλέον των γηπεδούχων έφερε σαν αποτέλεσμα μια ισορροπημένη τέταρτη περίοδο, η οποία με το τελικό 83-96 έκανε τους φιλοξενούμενους χαρούμενους καθώς κέρδισαν το 3ο ροζ φύλλο για φέτος. Ένα πολύ περίεργο στατιστικό από αυτό το παιχνίδι είναι οι 66 συνολικά βολές που εκτελέστηκαν, δείχνοντας έτσι τις μάχες που έγιναν στο ζωγραφιστό!

Από τους ηττημένους Thessaloniki Hornets καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Χατζηιωαννίδης (21π), Σοιλεμεζίδης (19π) και Μαγούδης (16π). Ενώ σημαντική βοήθεια στην κατάκτηση της νίκης έδωσαν οι Στράντζαλης (29π), Χαιρόπουλος (12π) και Τσορμπατζόγλου (11π), όμως MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Τσιγαρίδας που τελείωσε τον αγώνα με double-double 23 πόντων και 18 ριμπάουντ, εκ των οποίων 7 επιθετικά και 2 ασσίστ σημειώνοντας έτσι 23 βαθμούς efficiency.

THESSALONIKI HORNETS: Χατζηιωαννίδης 21, Μαγούδης 16, Μαυρίδης 2, Σοιλεμεζίδης 19, Χατζημιχαήλ 10, Κώστας, Χουρδάκης 15

ΛΙΜΝΑΝΘΡΩΠΟΙ: Πρεβενάς 6(2), Στράντζαλης 29(6), Αμπατζής 7(2), Τσεπνίδης, Χοπτερίδης 6(1), Τσορμπατζόγλου 11, Πετάβρατζης, Ποζίνης 2, Μπαργιώτης, Χαιρόπουλος 12, Τσιγαρίδας 23(1)