12/12/2022
Gallika and Piano BC 7 10 6 20 - 43 -
Draft Fathers 7 7 14 7 - 35 -

Σπουδαία νίκη για τα Gallika and Piano!

Την όγδοη νίκη τους στο πρωτάθλημα, πανηγύρισαν τα Gallika and Piano, τα οποία κέρδισαν με 43-35 τους Draft Fathers στα Λιόσια.

Αρκετά νευρικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν καλό ρυθμό, κάνοντας και αρκετά φάουλ. Οι Draft Fathers με τον Βλαχοθανάση να σημειώνει 6 πόντους είχαν τα ηνία, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν για το τελικό 7-7 της πρώτης περιόδου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου. Ο Καπετανίδης είχε βρει ρυθμό για τα Gallika and Piano, τα οποία πήραν προβάδισμα δύο πόντων, 14-12 στο 15’. Οι τυπικά γηπεδούχοι, διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους και έκλεισαν το ημίχρονο στο συν 4, 17-14.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Gallika and Piano πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, αφού με ένα ξέσπασμα του Μανιατάκου προηγήθηκαν με 21-14. Η απάντηση ήταν άμεση για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με 5 πόντους του Ιωακείμ, 2 του Βλαχοθανάση και 2 του Σκληράκη προσπέρασαν με 23-21. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 28-23 για τους Draft Fathers!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι -χέρι στο σκορ. Τα Gallika and Piano βελτιώνοντας την άμυνα τους, έτρεξαν ένα επιμέρους 9-0 και προσπέρασαν με 32-28 στο 35’. Με εξαιρετικό μπάσκετ και πάνω απ’ όλα άμυνα τα Gallika and Piano διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους και πήραν μία τεράστια νίκη με 43-35.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ηλίας Μανιατάκος με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 18/56 δίποντα, 0/8 τρίποντα και 7/19 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη, οι Draft Fathers είχαν 11/33 δίποντα, 1/16 τρίποντα και 10/20 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 τάπα.

Gallika and Piano (Καβαλλιεράτος): Ξηροκώστας 4, Πιερρουτσάκος Γ 6, Μωραγέμος 4, Πιερρουτσάκος Σ 5, Μανιατάκος 12, Καβαλλιεράτος 2, Καπετανίδης 10.

Draft Fathers (Σκληράκης): Γιαννάκος 3, Κουνενιδάκης 2, Παρμακλής 3, Σκληράκης 7, Βλαχοθανάσης 14, Ράπτης, Ιωακείμ 6, Μπόλτας.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!