21/01/2023
Skroutz 14 16 21 16 - 67 -
Beeranhas 11 23 14 16 - 64 -

Σπουδαία νίκη για το Skroutz!

Μία σπουδαία νίκη πήρε το απόγευμα του Σαββάτου στο ΣΕΦ το Skroutz αφού επικράτησε των μαχητικών Beeranhas με 67-64.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Το Skroutz αν και αουτσάιντερ, έπαιξε χωρίς άγχος και πήρε το προβάδισμα με τους Πουλή και Μερεμέτη (14-11). Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά εκμεταλλεύτηκαν τους ψηλούς τους (Αβούρη, Κύρκο, Μίχιλη) και πέρασαν τη μπάλα στο ζωγραφιστό.

Οι γηπεδούχοι τα πήγαιναν περίφημα και στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου κρατούσαν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, χάρη στους Παπαδόπουλο και Μητσοτάκη. Οι Beeranhas ωστόσο, με ένα δυναμικό φινάλε στα τελευταία λεπτά, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τους Αβούρη, Κύρκο και Λουμάκο και να προηγηθούν με 30-34.

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας ψυχολογία, μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ στην επανάληψη και με καλάθια των Αβούρη και Κύρκου "έχτισαν" διψήφια διαφορά (30-41). Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και ουσιαστική. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μητσοτάκη, Μερεμέτη και Παπαδόπουλο, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 21-7, προηγήθηκαν με 51-48 και έβαλαν "φωτιά" στην αναμέτρηση.

Ένα τρομερό ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βγάζουν πολύ πάθος και να παλεύουν για κάθε κατοχή. Το παιχνίδι ήταν συνεχώς ισόπαλο με τους Παπαδόπουλο και Μερεμέτη από τη μία μεριά του και τους Κύρκο και Αβούρη από την άλλη να τραβούν το... κουπί στην επίθεση. Στο τελευταίο λεπτό, το Skroutz προηγήθηκε με 66-64, οι Beeranhas έβγαλαν τις κρίσιμες άμυνες και στην τελευταία επίθεση έχασαν την ευκαιρία να "κλέψουν" τη νίκη. Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη, που θα τους δώσει κίνητρο και ψυχολογία για την συνέχεια.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μερεμέτης με double double και 23 πόντους (9/17 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/38 δίποντα, 9/29 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/51 δίποντα, 2/11 τρίποντα και 14/23 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Skroutz (Ξένος): Πουλής 4, Μπουρλάς 6 (2), Μερεμέτης 23 (1), Μητσοτάκης 16 (2), Ξένος, Χριστιανός, Παπαδόπουλος 18 (4), Δούμας

Beeranhas(Μιχαηλίδης): Βρακάς 4, Δέτσης 2, Αβούρης 18 (1), Χαϊδάκης 14, Τραϊφόρος 6, Λουμάκος 6 (1), Μίχιλης 2, Βαλέντζης 6, Κύρκος 6

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση και η ψυχραιμία που έδειξαν στο παιχνίδι τους οι νικητές καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.