25/01/2024
Iguana Pacers 20 12 16 15 - 63 -
Lyonmen 22 16 16 22 - 76 -

Σπουδαία νίκη παραμονής για τους Lyonmen

Οι Lyonmen, αν και αγωνίστηκαν με μόλις έξι παίκτες απέναντι στο φαβορί Iguana Pacers, παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ, πήραν μεγάλη νίκη με σκορ 63-76.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, οι οποίες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση από νωρίς και εναλλάσσονταν στο σκορ. Μοσχέτας και Γεωργίου ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους με τον Ρεντίφη να κρατάει μόνος του τους φιλοξενούμενους στην επίθεση, έχοντας δεκαέξι πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Lyonmen έπιασαν στον ύπνο τους Iguana και με εξαιρετική άμυνα και με στόχο να τρέξει σε πρώτη ευκαιρία, με επιμέρους σκορ 2-14 ξέφυγε στο σκορ (22-36). Οι Iguana Pacers απάντησαν άμεσα με σερί 8-0 και πλησίασαν ξανά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32-38.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν διαφορά ασφαλείας που θα τους εξασφάλιζε τη νίκη. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 48-56.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι, παρότι είχαν μείνει με 5 παίχτες λόγω του τραυματισμού του Τσιάκα,  έμοιαζαν να έχουν αστείρευτες δυνάμεις. Η τριάδα, Ρεντίφης, Αποστολόπουλος Σιαμήτρος έκανε τη διαφορά για τους Lyonmen, που πήραν μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή στην κατηγορία. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 63-76.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Ρεντίφης με 31 πόντους,  7 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Γεωργίου με 15 πόντους, 22 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/37 δίποντα, 7/39 τρίποντα, 12/21 βολές, 47 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/50 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 3/6 βολές, 39 ριμπάουντ,16  ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη.

Iguana Pacers (Παπαζαχαρίου): Ανδριώτης, Γεωργίου 15, Μοσχέτας 14, Παλάσκας 3, Παπαζαχαρίου 8, Στρατομήτρος 12, Φαρούπος 3, Χάνος 8.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Αποστολόπουλος 15, Δουκέρης 6, Ρεντίφης 31, Σιαμήτρος 18, Τζουβάνας, Τσιάκας 6.

Τι μας άρεσε: Η αυταπάρνηση των παικτών των Lyonmen.