21/04/2024
Ένωση Αγρινίου 22 26 16 17 - 81 -
San Agrinio Engineers 16 16 19 24 - 75 -

Σπουδαία πρόκριση για την Ένωση

Στον τελικό του πρωταθλήματος θα βρεθεί η Ένωση Αγρινίου, που επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό των San Agrinio Engineers με σκορ 81 - 75.
Η Ένωση είχε σε μεγάλη μέρα τον MVP του αγώνα Γιώργο Κάτρη που πέτυχε 30 πόντους και τους Μιχάλη Σταμουλάκη και Τάσο Βασιλείου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, προηγήθηκαν με 6 - 0 και 12 - 3 και έφτασαν στο +10 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Οι Engineers με σερί 11 - 1 ισοφάρισαν, όμως η Ένωση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σερί 6 - 0 για το 22 - 16.

Η Ένωση είχε διαφορά ασφαλείας στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο φινάλε του ημιχρόνου ανέβασε στροφές παίρνοντας προβάδισμα 16 πόντων.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου η Ένωση είχε τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 13 στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Engineers έκαναν την αντεπίθεσή τους, μείωσαν στους 2, όμως δύο βολές του Γιώργου Κάτρη και ένα κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό του ίδιου παίκτη έκριναν τον τελικό νικητή.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Κάτρης με 30 πόντους και ακολούθησαν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 20 και ο Τάσος Βασιλείου με 15.
Για τους Engineers πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Τασόπουλος με 26 πόντους, 12 είχαν ο Νικήτας Παπαγαλάνης και ο Παναγιώτης Πέτσας και 11 ο Νίκος Τάγκας.

Τι μας άρεσε. Η Ένωση χρειάζεται βοήθειες σε Βασιλείου και Σταμουλάκη και ο Γιώργος Κάτρης τις έδωσε και με το παραπάνω κάνοντας το καλύτερο παιχνίδι του στη διοργάνωση.

Τι δε μας άρεσε. Οι Engineers έδειξαν αγχωμένοι σε έναν ακόμα ημιτελικό και παρότι πλησίασαν λίγο πριν το τέλος, δε μπόρεσαν να φτάσουν στον πρώτο τους στόχο που ήταν η συμμετοχή στο μεγάλο τελικό.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 15(1), Καρακώστας Χ. 4, Καρακώστας Ε., Καραμπλιάνης, Κάτρης Γ. 30(5), Κάτρης Ι., Μπλαχούρας 6, Πλιάτσικας, Σταμουλάκης 20(3), Τριανταφυλλάκης, Τσιούνης 6.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Κάκος 1, Καταγής 3(1), Κολτσίδας, Μπουλούμπασης 3(1), Παπαγαλάνης 12, Πέτσας 12, Πρέζας 2, Σμύρης 5, Τάγκας 11(2), Τασόπουλος 26(2).