21/09/2022
Alpinists BC 14 16 18 14 - 62 -
Flood BC 10 14 18 19 - 61 -

Σπουδαίοι Αλπινιστές στην πρεμιέρα τους!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό γήπεδο του Πικερμίου οι Alpinists υποδέχθηκαν την Flood για την πρεμιέρα του 2ου ομίλου του Basketaki Cup. Έπειτα από σαράντα λεπτά πραγματική μάχης η ομάδα του Κωνσταντίνου Μαγκανιάρη κατάφερε να επικρατήσει στις λεπτομέρειες με 62-61. Αξιοσημείωτη η επιθετική πολυφωνία αμφότερων των ομάδων που έδειξαν πολύ καλά στοιχεία παρά το γεγονός ότι βρισκόμαστε ακόμα στην αρχή της σεζόν. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που οι μεν προτίμησαν το γρήγορο transition και οι δε έπαιζαν σετ παιχνίδι υπομονετικά, οι Αλπινιστές είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και το διατήρησαν μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου με τον Καράβη (8π.) σε ρόλο αρχισκόρερ. Για την ομάδα του Στέφανου Ασπιώτη ο Σταματόπουλος (5π.) έδωσε επιθετικές λύσεις με συνέπεια. Σκορ δεκαλέπτου, 14-10.

Παρόμοια η εξέλιξη και στη συνέχεια του ημιχρόνου αφού οι Αλπινιστές διατήρησαν τα ηνία και η Flood βρίσκονταν ακριβώς ένα βήμα πίσω. Μαγκανιάρης με 6 πόντους και Βλάχος (6π.) – Κουσάσης (5π.) ήταν αυτοί που οδήγησαν επιθετικά τις δύο ομάδες. Σκορ ημιχρόνου, 30-24.