06/12/2021
Brazzers 23 14 10 11 - 58 -
Limoges 8 12 16 7 - 43 -

Σπουδαίοι Brazzers βλέπουν τετράδα!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Brazzers στην Elite League, καθώς για την δωδέκατη αγωνιστική κέρδισαν την Limoges με 58-43 και την προσπέρασαν στον βαθμολογικό πίνακα!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Brazzers στο παιχνίδι, καθώς με προσωπικό show του Χαλκιόπουλου με 11 πόντους και άξιους συμπαραστάτες του τους Κατέρη – Κωνσταντινίδη με 4 πόντους έκαστος, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 23-8! Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο της πρώτης περιόδου να περιορίσουν τον αντίπαλο, με τον Σιφναίο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους γηπεδούχους να φτάνουν μέχρι και στο +21, 35-14, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 17 πόντων, 37-20, χάρη σε 5 νέους πόντους του Χαλκιόπουλου και τριποντάκι του Δαρδαμάνη. Την Limoges κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Δαβιλά και το τρίποντο του Καρτσωνάκη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Ευριπιώτη έσφιξε την άμυνά της και με τους Τσατσάνη και Καρτσωνάκη να πετυχαίνουν από 5 πόντους ο καθένας, πλησίασε στους 8, 42-34, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Brazzers στο +11, 47-36, με τον Βαρθολομαίο να ευστοχεί έξω από την γραμμή των 6,75μ και τον Κωνσταντινίδη να βάζει ένα έμμεσο τρίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 47-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Βενέτη έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Κατέρη (5π) και Χαλκιόπουλο (4π), έφτασε δίκαια στη νίκη με 58-43! Δεν μπόρεσε να απειλήσει τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά η Limoges, παρά τους 5 πόντους του Σταμάτη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/8 βολές, 22/52 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν μόλις 3 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/12 βολές, 12/43 δίποντα και 3/27 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν  2 φορές και έκαναν 5 λάθη.

Κορυφαίος των Brazzers ο Χαλκιόπουλος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 7/13 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Limoges ο Βασιλόπουλος με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, ενώ πήρε 10 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Brazzers (Βενέτης): Αμπάζογλου 4, Ζαφειράκης 2, Δαρδαμάνης 5 (1), Βαρθολομαίος 7 (1), Κατέρης 9 (1), Κωνσταντινίδης 11, Χαλκιόπουλος 20 (1)

Limoges (Ευριπιώτης): Ρώης 2, Δαβιλάς 6, Βασιλόπουλος 2, Σιφναίος 8, Καρτσωνάκης 8 (1), Σταμάτης 5 (1), Παπαδόπουλος 7, Τσατσάνης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Brazzers, καθώς κατάφεραν να φτάσουν σε μια μη αγχωτική και μεγάλη νίκη!