05/11/2022
All Blacks 7 9 5 21 - 42 -
RBD Ball Boys 5 11 8 13 - 37 -

Σπουδαίος Αρχοντόπουλος χάρισε τη νίκη στους All Blacks !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι All Black υποδέχθηκαν τους Ball Boys στο ντέρμπι ουραγών του 2ου ομίλου του Basketaki Rebound League. Με τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο από τον Κωνσταντίνο Αρχοντόπουλο οι All Blacks πέτυχαν την πρώτη τους φετινή νίκη, επικρατώντας με 42-37. Τέταρτη ήττα σε ισάριθμα ματς για τους Ball Boys. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους All Black να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί και να μπαίνουν σε θέση οδηγού. Σπυρόπουλος (3π.), Καλλιώρας (2π.) και Μπούρος (2π.) πέτυχαν τα πρώτα καλάθια για τους γηπεδούχους. Στην άλλη πλευρά, το δίδυμο Τσάγκας (3π.)  - Καλλιώρας (2π.) σκόραρε για τους Ball Boys που έμειναν σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-5.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Ball Boys παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 9-11. Ο Δ. Πέτρου ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα για τους τυπικά φιλοξενούμενους, ενώ στον αντίποδα ο Χερβατίδης (4π.) έκανε τη διαφορά για λογαριασμό των All Blacks. Σκορ ημιχρόνου, 16-16.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε. Η επιθετική παραγωγή παρέμεινε φτωχή εκατέρωθεν, όμως οι Ball Boys κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τον Δ. Πέτρου (5π.) να ξεχωρίζει και πάλι. Για τους γηπεδούχους οι Σαμαρτζής (3π.) και Αρχοντόπουλος (2π.) μπήκαν στην εξίσωση των σκόρερ. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 21-24.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αρχοντόπουλος σεληνιάστηκε. Με 15 πόντους και 3 σπουδαία τρίποντα ο έμπειρος παίκτης των γηπεδούχων ήταν πραγματικά ασταμάτητος, οδηγώντας τους All Black στην πρώτη τους νίκη. Δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα οι Ball Boys, παρά την προσπάθεια των Τσάγκα (8π.), Δ. Πέτρου (3π.) και Λέγγα (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι All Black είχαν 8/35 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Ball Boys είχαν 10/45 δίποντα, 3/26 τρίποντα και 8/22 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε φυσικά ο Κωνσταντίνος Αρχοντόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζήσης Μιχαλόπουλος με 2 πόντους, έχοντας 1/7 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής.

All Blacks (Τσαλουκίδης) : Αρχοντόπουλος 17 (3), Καλλιώρας 4, Μπούρος 4, Σαμαρτζής 3 (1), Σπυρόπουλος 6 (2), Τσαλουκίδης 2, Τσαμαλής, Χερβατίδης 6.

Ball Boys (Πέτρου Χρ.) : Λέγγας 6, Μιχαλόπουλος 2, Πέτρου Δ. 13 (1), Πέτρου Χρ. 2, Παπαδημητρίου, Τσάγκας 14 (2).

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Αρχοντόπουλου στο φινάλε.