23/11/2021
Draft Fathers 8 10 12 22 - 52 -
Αναλώσιμοι 11 10 13 20 - 54 -

Σπουδαίος Χρηστακάκος «οδηγεί» τους Αναλώσιμους!

Με τον Σωτήρη Χρηστακάκο να κάνει «όργια» ξανά, οι Αναλώσιμοι κέρδισαν τους σκληροτράχηλους Draft Fathers με 54-52 στο Basketaki Arena!
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πολύ κοντά στο σκορ. Οι Αναλώσιμοι ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 11-8 με τον Σωτήρη Χρηστακάκο να σημειώνει 4 πόντους. Για τους Draft Fathers, από 3 έβαλαν Σκληράκης και Μαστορόπουλος.
Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με το ντέρμπι να συνεχίζεται. Αυτό αποτυπώνεται και στο ισόπαλο 10-10 που ήταν το σκορ της περιόδου. Το ημίχρονο έκλεισε στο 21-18 υπέρ των Αναλώσιμων που είδαν τον Χρηστακάκο να σημειώνει άλλους 6 πόντους στο ενεργητικό του. Για τους Draft Fathers, 6 έβαλε ο Μαστορόπουλος.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Αναλώσιμοι μετά κόπων και βασάνων διατήρησαν το προβάδισμά τους και με τους Χρηστακάκο, Μανώλη και Πολύδωρο να σκοράρουν έκλεισαν στο συν 4 το δεκάλεπτο, 34-30 και μπήκαν με μικρό, αλλά πλεονέκτημα, στη τέταρτη περίοδο. Για τους Draft Fathers, 6 πόντους έβαλε ο Χριστόφορος Ιωακείμ.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στον σκορ. Τελικά οι Αναλώσιμοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, εκμεταλλεύτηκαν τις τρεις χαμένες βολές του Μαστορόπουλου και πήραν την νίκη με 54-52. Για τους Draft Fathers, που έμειναν από δυνάμεις στο τέλος, πολύ μεγάλα σουτ σημείωσαν οι Σκληράκης και Ιωακείμ.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Σωτήρης Χρηστακάκος με 26 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πολυχρόνης Μαστορόπουλος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Συνολικά οι Draft Fathers είχαν 18/63 εντός πεδιάς, 5/24 τρίποντα και 11/17 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα κι έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 20/57 εντός πεδιάς, 4/17 τρίποντα και 10/19 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 4 τάπες.
Draft Fathers (Παππάς): Γιαννακός 6, Σκληράκης 12, Βλαχοθανάσης 5, Μαστορόπουλος 16, Μπαρδούλης 2, Ιωακείμ 11.
Αναλώσιμοι (Γρηγορόπουλος): Αντωνιάδης 2, Μανώλης 10, Γκουντόπουλος, Χρηστακάκος 26, Τάγαρης 6, Πολύδωρος 6, Καστάνιας, Χρονόπουλος 4, Νικολόπουλος.