22/09/2023
Μίνωες 17 23 14 26 - 80 -
G-vana 15 14 29 17 - 75 -

Σπουδαίοι Μίνωες νίκησαν την μεταμορφωμένη G-Vana!

Σε ματς διαφήμιση για τη διοργάνωση οι Μίνωες νίκησαν την ενισχυμένη G-Vana με 80-75 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της φετινής Development League, με τις δύο ομάδες να μας χαρίζουν ένα απολαυστικό σαραντάλεπτο.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν στο ξεκίνημα οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας λύσεις από τους Γκατζιά (5π.), Παπαστάμο (4π.), Αλτσαντζή (4π.) και Γαλίτη (3π.). Η G-Vana, από την άλλη, βασίστηκε στο επιθετικό κρεσέντο του Ζιάκανου (7π.), αλλά και στους Τσιμπούρη (2π.), Pecani (2π.) και Τζανάκη (2π.), παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Παπαστάμου σκόραρε με πολύ μεγάλη συνέπεια, έχοντας την τριπλέτα των Γκατζιά (10π.), Αλτσαντζή (9π.) και Τσολάκη (4π.) σε εξαιρετική κατάσταση. Στην αντίπερα όχθη, η G-Vana διένυσε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα, χάνοντας μάλιστα την συγκέντρωσή της στο φινάλε του ημιχρόνου και βρισκόμενη απότομα στο -11, παρά την προσπάθεια των Τζανάκη (6π.), Κριθαρούλα (6π.) και Τσιμπούρη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 40-29.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Pecani έβγαλε σπουδαία αντίδραση, ισορροπώντας απόλυτα την κατάσταση με σούπερ επιθετική πολυφωνία και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αχτίπη (8π.). Οι Μίνωες δεν κατάφεραν να διατηρηθούν σε θέση οδηγού, αφού η αμυντική τους λειτουργία δεν ήταν καθόλου ικανοποιητική, με αποτέλεσμα να δεχθούν 29 πόντους σε μία περίοδο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 54-58.

Σπουδαία μάχη για πολύ πάνω κατηγορία στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μεγάλα σουτ, φρενήρης ρυθμός και συνεχείς εναλλαγές σε προβάδισμα και μομέντουμ οδήγησαν το ματς στις ειδικές καταστάσεις. Πιο ψύχραιμοι αποδείχθηκαν στο φινάλε οι Μίνωες που κατάφεραν να βάλουν στη συλλογή τους δεύτερο ροζ φύλλο σε ισάριθμα ματς, με τους Αλτσαντζή και Τσολάκη να είναι εκπληκτικοί (και) στα τελευταία λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα, οι Μίνωες είχαν 22/48 δίποντα, 8/29 τρίποντα και 12/15 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, η G-Vana είχε 18/41 δίποντα, 10/31 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αλτσαντζής με 32 πόντους και double-double, έχοντας 10/18 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 9/10 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Ζιάκανος με 18 πόντους και double-double, έχοντας 5/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Μίνωες (Παπαστάμος) : Αλτσαντζής 32 (1), Βήχος 3 (1), Βλάχος, Βογιατζής 6 (1), Γαλίτης 4 (1), Γκατζιάς 17 (2), Μάρκος, Μπαχάς, Παπαστάμος 8, Τσολάκης 10 (2).

G-Vana (Pecani) : Αχτίπης 9 (2), Βίγλας, Ζιάκανος 18 (2), Κριθαρούλας 10 (2), Κώτσιας, Μαντζιώρης 5, Μοσχόπουλος 7 (1), Νικήτας 2, Τσατσαλής, Τσιμπούρης 7 (1), Φραγκούλης.

Τι μας άρεσε : Τρομερά ποιοτικό ματς για τα δεδομένα της κατηγορίας.