22/12/2023
Gran Μανάρια 11 14 11 9 - 45 -
Flood BC 18 18 15 11 - 62 -

Σπουδαία εμφάνιση η Flood!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, η Flood ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατέκτησε δίκαια τη νίκη επί των Gran Manaria με σκορ 45-62!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τους Παγόπουλο και Σταματοπούλο να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 11–18. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Ι.Τσίγκος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 4 πόντους.

Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν αρκετά πιο ισορροπημένη, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 14–16. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα  να δείχνει το 25–36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν απόλυτα των Gran Manaria, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο τους στους 11 πόντους και με τον Τσάπα να οργανώνει υποδειγματικά, τους Παναγοπούλου Ασπιώτη Αλικανιώτη και Σταματόπουλο να σκοράρουν, αλλά με και τον Καρυώτη να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα δεκαπέντε πόντων με σκορ 36–51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του και κατάφεραν να φτάσουν σε μία πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 45–62.

Betsson MVP ο Στέφανος Ασπιωπτης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Διονύσης Σκιαδόπουλος είχε 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ κ 3 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 19/40 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 9/11 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/33 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 10/15 βολές, 31 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 κλεψίματα και 10 λάθη.

Gran Manaria(Καμπόλης): Αλεξανδρίδης 9, Ηλίας 3, Καμπόλης 1, Καραμάνος 4, Διάκος, Παπαευσταθίου 6, Σκιαδόπουλος 7, Σκληρός, Α.Τσίγκος 5, Ι.Τσίγκος 10.

Flood(Ασπιώτης): Αλικανιώτης 9, Ασπιώτης 13, Καρυώτης 5, Λιανός 7, Παγόπούλος 12, Σταματόπουλος 10, Τσάπας 6.

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι η Flood παρά τις απουσίες της κατάφερε να νικήσει μία ομάδα, η οποία κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς έχει πραγματοποιήσει σπουδαίες επιτυχίες!