03/10/2023
Cosa Nostra 10 12 6 5 - 43 -
Sun City Spurs 21 19 17 21 - 78 -

Sun City Spurs με πινελιά Σταυρόπουλου!

Ήταν από πέρσι μια εξαιρετική ομάδα, αλλά οι φετινές προσθήκες στο ρόστερ και η παρουσία του coach Σταυρόπουλου μοιάζει ικανή να εκτοξεύσει τις μετοχές των Sun City Spurs, οι οποίοι επιβλήθηκαν με 43-78 της Cosa Nostra στο Φάληρο.

Ο Φοίβος Κωστής ήταν εκεί σε κάθε καλή ομαδική προσπάθεια των Sun City Spurs στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Γκαβανόπουλο να ξεχωρίζει και αυτός με το γεμάτο ποιότητα παιχνίδι του. Κάκιος και Μπρούστας συνεργάστηκαν αρκετά στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, ο Ρες μοίραζε ιδανικά, αλλά η Cosa ήταν άστοχη και έμεινε πίσω με 10-21. Η δεύτερη περίοδος ήταν μια εξαιρετική περίοδος για τα "σπιρούνια", με τον Μελισσάρη να βοηθά σε άμυνα και επίθεση και να αποτελεί την απάντηση στο... ανέβασμα του Κυριάκου του Ρες, με το σκορ να κλείνει στο 22-40 για ημίχρονο.

Το παιχνίδι δεν σταμάτησε να έχει ρυθμό, με τη διαφορά σταθερά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα. Ο Βαγγέλης ο Ρούμελης έπαιρνε συχνά πυκνά τη μπάλα στο ζωγραφιστό και... πλήγωνε την Cosa, η οποία στηρίχθηκε στις εμπνεύσεις του Ρες για να κρατηθεί, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο ευρύ 28-57. Η τελευταία λοιπόν... γύρα του αγώνα δεν είχε κάτι "αναπάντεχο" να μας παρουσιάσει, με το παιχνίδι να είναι... αλέγκρο και τις δύο παρέες να εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι ο αγώνας είχε κριθεί, παίζοντας ελεύθερα και παίρνοντας αρκετά σουτ, με το τελικό 43-78.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γκαβανόπουλος με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ., 4 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κυριάκος Ρες με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 16/45 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 5/8 βολές, 37 ριμπάουντ, 10ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/38 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 6/12 βολές, 40 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 13 λάθη.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας 2, Μπρούστας 4, Χατζησυμεωνίδης, Καμπουράκης, Γονιδάκης, Ρες 11, Κουτσουριδάκης 2, Μαυρίδης 2, Φλυτζάνης, Κάκιος 16, Βιλλιώτης 6.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Σαλονικίδης 1, Μαγγωνάκης 4, Κυριακίδης 8, Γκαβανόπουλος 25, Κακλέας 4, Κουκούλης 6, Ρούμελης 5, Κωστής 18, Μελισσάρης 7, Καραγιαννάκης.

Τί μας άρεσε: Το γρήγορο και χωρίς... εγωισμούς μπάσκετ των Spurs!