19/11/2022
Gran Μανάρια 13 17 14 17 - 61 -
New York Fix 16 16 14 11 - 54 -

Στα Gran Manaria το ντέρμπι των σκληρών!

Σάββατο απόγευμα 19 Νοεμβρίου στο κλειστό του Σπάρτακου,τα Gran Manaria κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και να παραμείνουν αήττητα, επικρατώντας σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με αμέτρητες επαφές με 61 – 54 απέναντι στους New York Fix.

Ο ρυθμός ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Fix να κάνουν δυναμικό ξεκίνημα με 4 πόντους του Καλπακίδη και τρίποντα από Χατζή – Κουτούζο, ξεφεύγοντας με 4 – 16. Στη συνέχεια τα Μανάρια ισορρόπησαν το παιχνίδι και με Ι.Τσίγκο και Σκληρό να οδηγούν την επίθεση με 4 πόντους έκαστος, μείωσαν 13 – 16.

One man show στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερο δεκαλέπτου από τον Καρακούση, ο οποίος με 8 συνεχόμενους πόντους , εκτόξευσε την διαφορά στο + 11. Τα Μανάρια από εκεί και πέρα άποφάσισαν να περάσουν την μπάλα στο ζωγραφιστό και με ανίκητο τον Ι.Tσίγκο με 10 πόντους, έφεραν το ματς μέτρα τους, για να έρθουν Καλπακίδης και Καρακούσης με 3 πόντους έκαστος , να διαμορφώσουν το 30 – 32 του πρώτου ημιχρόνου.

Το ματς έγινε δυνατό με πολλές επαφές στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον Σκληρό μπροστάρη στην επίθεση με 8 πόντους, και να παίρνουν προβάδισμα 44 – 43. Για την ομάδα του Σεΐζη ξεχώρισε ξανά ο Καρακούσης με 4 πόντους, με τον Κουτούζο να σκοράρει από την περιφέρεια.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πρέμπου δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα και με το δίδυμο Α.Τσίγκου με 5 και Νερούτσου με 3 πόντους να τραβούν το κουπί στην επίθεση, έφτασαν στην τελική επικράτηση με 61-54 .Για τους Fix πάλευε ο Κουτούζος με 7 πόντους, ο Καλπακίδης πρόσφερε ένα τρίποντο, χωρίς όμως να αλλάξουν την μοίρα του παιχνιδιού.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χρήστος Σκληρός με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καρακούσης 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Τα Manaria είχαν 22/37 δίποντα,1/16 τρίποντα, 14/19 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Fix είχαν 13/31 τίποτα, 7/29 τρίποντα, 7/16 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη..

Gran Manaria(Πρέμπος): Πέπας, Α. Τσίγκος 14, Λιάκος , Ι.Τσίγκος 22, Ηλίας, Σκιαδόπουλος 2, Νερούτσος 6, Καραμπούλιας 2, Σκληρός 11(7ρ.), Παπαευσταθίου, Αλεξανδρίδης 4, Καμπόλης.

New York Fix (Σεΐζης): Κούρος 2, Καρακούσης 15, Χατζημιχαήλ, Χατζής 7, Παναγόπουλος, Παύλου 2, Αθανασόπουλος 4, Κουτούζος 12(7ρ.), Κώνστας, Καλπακίδης 10, Ψαριανός 2.

Τι μας άρεσε: Φωνές , ένταση, επαφές, ένα ντέρμπι με τα όλα του!