21/10/2023
Termites 12 13 12 9 - 46 -
Los Lampriniers 13 17 12 8 - 50 -

Στα κρίσιμα σημεία έμειναν «όρθιοι» οι Los Lampriniers!

Οι Los Lampriniers ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο ματς κόντρα στους Termites το Σάββατο 21 Οκτωβρίου, μιας και κατάφεραν να επικρατήσουν με 46-50. Οι Los Lampriniers έδειξαν χαρακτήρα στις στιγμές που οι αντίπαλοι τους πήγαν να κάνουν την αντεπίθεσή και έφτασαν τελικά στη 3η νίκη τους (3-2) στη σεζόν. Οι γηπεδούχοι το πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά έφυγαν με «άδεια χέρια» και το ρεκόρ τους έπεσε στο 2-4.

Στα του παιχνιδιού, ο Πολύδωρος έκανε καλό ξεκίνημα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν σουτ πίσω από τα 6,75 με τους Γκόλια και Κάτση και γρήγορα προηγήθηκαν με 8-13. Ο Χριστόπουλος είχε ξεκίνησει επίσης καλά το ματς και ήταν εκείνος που έφερε την ομάδα του στο 12-13 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος ήταν και η πιο παραγωγική για τις δύο ομάδες. Γκαραγκάνης από την μία και Πασχαλινόπουλος από την άλλη ήταν οι δύο παίκτες που φάνηκαν περισσότερο στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου, με τους Los Lampriniers να κρατούν το προβάδισμα με 20-21. Μάλιστα σε εκείνο το σημείο έκαναν και ένα μικρό ξέσπασμα και με επιμέρους 2-9 έφτασαν στο 22-30. Τελικά, το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 5 πόντους (25-30).

Οι Los Lampriniers βρήκαν τρόπο να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι Termites πλησίασαν ξανά στους 4(32-36). Γκόλιας και Ευγενείας απομάκρυναν ξανά την ομάδα τους (32-41), με τον Αποστολόπουλο στη συνέχεια να δίνει σημαντικές λύσεις επιθετικά και να βελτιώνει κάπως την κατάσταση για τους Termites, οι οποίοι πλησίασαν στο 37-42.

Οι γηπεδούχοι δε θα άφηναν εύκολα το παιχνίδι να χαθεί, χωρίς να δώσουν τη μάχη τους. Χριστόπουλος και Χατζητσομπάνης έφεραν την ομάδα τους μία «ανάσα» από τους αντιπάλους τους, με το σκορ να δείχνει 43-44. Η αντίδραση, όμως, ήρθε από τους Los Lampriniers και πιο συγκεκριμένα από τους Ευγενεία, Γρύλλη και Βαμβακά οι οποίοι πέτυχαν τα πιο καθοριστικά καλάθια του ματς, με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 43-50. Στις τελευταίες φάσεις υπήρξε πολύ καλή διαχείριση από τους φιλοξενούμενους, που πήραν τελικά τη νίκη με 46-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Γρύλλης με 8 πόντους, 1 κλέψιμο, 8 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από τους Termites ξεχώρισε ο Γιώργος Χριστόπουλος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Οι Termites μέτρησαν 14/37 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 12/24 βολές, 37 ριμπάουντ, 5 ασίστ, αλλά και 14 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Los Lampriniers ολοκλήρωσαν το ματς με 17/42 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 7/13 βολές, 41 ριμπάουντ και 14 ασίστ, 15 κλεψίματα, 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Termites (Αποστολόπουλος): Αποστολόπουλος 2(10ρ.), Πασχαλινόπουλος 9(2ρ.), Πολύδωρος 7(4ρ.), Ριζεάκος 3(4ρ.), Σταματόπουλος 8(7ρ.), Χατζητσομπάνης 4(5ρ.), Χριστόπουλος 13(5ρ.)

Los Lampriniers (Βαμβακάς): Βαμβακάς 2(4ρ.), Βασιλάκης, Βλαχογιάννης, Γκαραγκάνης 16(9ρ.), Γκόλιας 7(3ρ.), Γρύλλης 8(8ρ.), Ευγενείας 8(10ρ.), Θωμόπουλος, Κάτσης 7(3ρ.), Ρίζος 2(1ρ.), Σπηλιωτόπουλος

Τι μας άρεσε: Η αυταπάρνηση των γηπεδούχων, αλλά και η διαχείριση των φιλοξενούμενων.