26/03/2023
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 14 3 11 10 - 38 -
Paraliers 17 11 16 23 - 67 -

Στα πάνω τους οι Paraliers!

Οι Paraliers συνεχίζουν την καλή πορεία τους στο πρωτάθλημα της Evolution. Το βράδυ της Κυριακής 26 Μαρτίου πανηγύρισαν την 8η συνεχόμενη νίκη τους, αυτή τη φορά κόντρα στους Ανυπόταχτους Γαλατές με 38-67. Οι Paraliers είδαν τους αντιπάλους να τους ανταγωνίζονται μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, μιας και στο υπόλοιπο ματς διατήρησαν τον έλεγχο και έφτασαν στην 18η νίκη τους στη σεζόν (18-2). Από την άλλη οι Γαλάτες δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και γνώρισαν την 12η ήττα τους στη σεζόν (8-12).

Πιο αναλυτικά, στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήραν «κεφάλι» στο σκορ, με τον Μπετχαβά να ξεκινάει ζεστά πίσω από τα 6,75 και το σκορ να φτάνει στο 9-4. Ο Σκόρδος ανέλαβε δράση για τους Paraliers, οι οποίοι πέρασαν μπροστά με 9-13. Ο Καλλούλλη με δικό του τρίποντο μείωσε σε 12-13, με τους Paraliers να διατηρούν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (14-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα των Γαλατών δεν ήταν καθόλου καλή, κάτι που το αποδεικνύει το γεγονός πως πέτυχαν μόλις 3 πόντους σε ολόκληρη την περίοδο! Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και έχτισαν μία διαφορά «ασφαλείας». Ο Σκόρδος πήγε την ομάδα του στο +11, με το 17-28 να είναι το σκορ με το οποίο έληξε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Έχοντας πάρει ψυχολογία από την εξέλιξη του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Paraliers κράτησαν σε υψηλά επίπεδα την απόδοσή τους και στην τρίτη περίοδο. Τσαϊρέλης και Τσαγκάνης πήγαν το σκορ στο 22-40, ενώ Δημογέροντας και Μπετχαβάς «μίλησαν» από το τρίποντο για το 28-40. Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Paraliers στο +16 (28-44).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με φόρα στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους για το 32-52. Τσαγκάνης και Σκόρδος δεν έλεγαν να ηρεμίσουν, με τον Τζανέτο Ανδρικόπουλο από την άλλη να προσπαθεί να σώσει ότι σώζεται. Η διαφορά ξέφυγε στη συνέχεια και το σκορ στο φινάλε του ματς έγραψε 38-67.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Σκόρδος με 26 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 ριμπάουντ. Εκείνος που ξεχώρισε από τους Ανυπόταχτους Γαλάτες ήταν ο Τζανέτος Ανδρικόπουλος με 11 πόντους, 1 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 7/28 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 3/8 βολές, 24 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Παράλληλα είχαν 3 κλεψίματα, 4 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Paraliers μέτρησαν 24/48 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 13/18 βολές, 46 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Α. Ανδρικόπουλος 2(9ρ.), Τ. Ανδρικόπουλος 11(4ρ.), Γαλάνης 3(2ρ.), Δημογέροντας 5(2ρ.), Καλλούλλη 6(4ρ.), Μπετχαβάς 9, Φώτου 2(3ρ.)

Paraliers (Σκόρδος): Καρουζάκης 7(3ρ.), Μπραϊμνιώτης 3(8ρ.), Οικονομόπουλος 6(4ρ.), Σεπετάς 7(15ρ.), Σκόρδος 26(4ρ.), Τσαγκάνης 10(9ρ.), Τσαϊρέλης 8(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή προσέγγιση του παιχνιδιού από τους Paraliers.