30/05/2023
Cosa Nostra 23 10 18 10 - 61 -
Pressof BC 23 21 10 23 - 77 -

Στα playoff η Pressof!

Στις 32 καλύτερες ομάδες της Summer Evolution League προκρίθηκε η Pressof, καθώς για την πέμπτη και τελευταία αγωνιστική του έβδομου ομίλου κέρδισε την μαχητική Cosa Nostra με 61-77 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Τρομερό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Cosa Nostra να προηγείται με 19-11, χάρη σε 8 πόντους του Κάκιου, 8 του Μπρούστα, 4 του Χατζησυμεωνίδη και τρίποντο του Γονιδάκη, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με τρία τρίποντα του Κοροπούλη και 8 πόντους του Παραρά, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 23-23!

Στην δεύτερη περίοδο η Pressof συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με 8 πόντους του Νομικού και 6 του Βασιλείου, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 33-44. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Γονιδάκης και Μπρούστας με ένα τρίποντο ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Γονιδάκη έσφιξε την άμυνά της και με 11 πόντους του Ρες και 5 του Μπρούστα, πλησίασε στους 3, 51-54. Το συγκρότημα του Κρασσά διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Βρεττός, Νομικός, Βασιλείου και Παραράς. Σκορ τρίτης περιόδου 51-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Pressof ήταν ανώτερη και με δράστες στην επίθεση τους Νομικό, Βασιλείου, Νίνο, Παραρά και Τσορτό, έφτασε δίκαια στη νίκη με 61-77! Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Φλυτζάνης, Κάκιος, Μαυρίδης και Τραγής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/8 βολές, 18/37 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 14/21 βολές, 18/36 δίποντα και 9/26 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος της Cosa Nostra ο Ρες με 13 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp της Pressof o Βασιλείου με 21 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/6 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας, Μπρούστας 16 (2), Χατζησυμεωνίδης 4, Γονιδάκης 8 (2), Τραγής 3 (1), Ρες 13 (1), Μαυρίδης 4, Κάκιος 10, Φλυτζάνης 3 (1)

Pressof (Κρασσάς): Νίνος 10, Τσορτός 5, Νομικός 17 (3), Κοροπούλης 9 (3), Βρεττός 2, Παραράς 12, Κοντάκος 1, Βασιλείου 21 (3)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!