17/03/2022
Vatos Krokos 13 4 21 9 - 47 -
Orlando Tragics 10 10 10 7 - 37 -

Στα playoff οι Vatos Krokos!

Την ενδέκατη νίκη τους στον τέταρτο όμιλο της Development League πήραν οι Vatos Krokos που κέρδισαν στο κλειστό του Basketaki Arena τους Orlando Tragics με 47-37 και εξασφάλισαν την θέση τους στα playoff της κατηγορίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αρκετά καλός με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα. Οι Vatos Krokos ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 13-10 με τον Δημήτρη Μπιστούνα να σημειώνει 7 πόντους. Στον αντίποδα, 6 έβαλε ο Τόλης Κριαλάκος.

Καμία σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο το δεύτερο. Οι άμυνες έσφιξαν, κυρίως των «Tragics» που δέχτηκαν μόλις 4 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έτσι, έτρεξαν ένα επιμέρους 10-4 και προηγήθηκαν με 3, 20-17 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Μεϊντάνη να σημειώνει 3 πόντους με ένα τρίποντο. Για τους τυπικά γηπεδούχους που είχαν κολλήσει στο σκορ, από 2 πόντους έβαλαν οι Βιντζηλαίος και Μπιστούνας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Vatos Krokos προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και με τους Δημήτρη Μπιστούνα και Κώστα Βιντζηλαίο να σκοράρουν τόσο από κοντά όσο και από μακριά από το καλάθι, κατάφεραν να πάρουν και πάλι τα ηνία του παιχνιδιού και να προηγηθούν στο 30′ με 8 πόντους διαφορά, 38-30. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, ο Τσαμουράς ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Vatos Krokos ήταν συγκεντρωμένοι και με σχετική ευκολία διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν, παίρνοντας την νίκη με  47-37 «κλειδώνοντας» την παρουσία τους στα playoff της κατηγορίας. Από την άλλη, οι μαχητικοί Orlando Tragics θα παλέψουν για την σωτηρία τους μέχρι το φινάλε.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Δημήτρης Μπιστούνας με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Ερμίδης με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 19/68 εντός πεδιάς, 4/22 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 7 λάθη. Από την άλλη η ομάδα από το Ορλάντο είχε 16/62 εντός πεδιάς, 2/23 τρίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 2 τάπες.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 6, Βιντζηλαίος 6, Διακάτος 2, Καλλίτσας 5, Λάζος 3, Μπιστούνας 18, Φερίδης 6, Χριστόπουλος 1.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Αγγελιδάκης 5, Βροντάκης 2, Ερμίδης 7, Ζαφειρόπουλος 3, Κριαλάκος 8, Μεϊντάνης 5, Τσαμουράς 7.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!