27/06/2023
Aguanile 21 15 15 15 - 66 -
Black Dragons 13 21 17 21 - 72 -

Στα προημιτελικά οι Black Dragons!

Έχοντας περισσότερες δυνάμεις και λύσεις στα τελευταία λεπτά, οι Black Dragons διπλασίασαν τις νίκες τους απέναντι στην Aguanile και πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά της Sumner Master League.

Το ποσό πολύ ήθελε τη νίκη μας έδειξε η Aguanile στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ρούσσο και Συκαρά προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 21-13. Οι αφύσικα άστοχοι Black Dragons πήραν σκορ από τους Δμ Μπακούρο και Σιάποντη, όμως έπρεπε να βελτιώσουν κατά πολύ την απόδοσή τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια με τους γηπεδούχους να έχουν ένα καλό προβάδισμα στα χέρια τους. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο στα τελευταία λεπτά έβγαλαν σημάδια αντίδρασης με τους Ανδρεάδη, Κουνάδη και Α. Μπακούρο, μειώνοντας στο καλάθι στο τέλος του ημιχρόνου (36-34).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση, να παίζουν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και τους Black Dragons να ισοφαρίσουν σε 51-51. Πρόσωπο του δεκαλέπτου ήταν χωρίς αμφιβολία ο Ανδρεάδης που βγήκε μπροστά και τράβηξε το... κουπί στην επίθεση.

Μ' ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα χάρη στα καλάθια των Σιάποντη, Ανδρεάδη και Δ. Μπακούρου και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι "κόκκινοι" ξεπέρασαν το... αρχικό σοκ και απάντησαν με τους Σιαμπλή και Συκαρά, όμως το φινάλε της αναμέτρησης βάφτηκε στα χρώματα των "Δράκων". Ο Δ. Μπακούρος "χτύπησε" δύο φορές από την περιφέρεια και χάρισε μια σπουδαία νίκη - πρόκριση στην ομάδα του.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παγώνης με double double και 12 πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν 18/51 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/44 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Aguanile (Γκέγκιος): Γκέγκιος, Ζαλμάς 17 (3), Μπέης 2, Ρούσσος 14, Σαρρής 4 (1), Σιαμπλής 7, Συκαράς 22 (2)

Black Dragons (Σιάποντης): Ανδρεάδης 14 (1), Κουνάδης 4, Κούρταλης 7 (1), Α. Μπακούρος 6, Δ. Μπακούρος 13 (3), Νικολαΐδης 2, Παγώνης 12 (2), Σιάποντης 14 (2)