05/10/2024
Cedepita BC 14 11 19 10 - 54 -
Powerpuff Boys 18 14 15 15 - 62 -

Στα σημεία οι Powerpuff!

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου. Τα μακρινά σουτ του Δημάκη και του Παπακωνσταντίνου έδωσαν παροδικά προβάδισμα στη Cedepita, η οποία όμως στη συνέχεια είδε το Μανώλη και τον Σαμοΐλη να βάζουν σε θέση οδηγού τους πράσινους, 14-18!

Οι Powerpuff φάνηκαν αρκετά πιο αποφασισμένοι στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, βρήκαν σκορ με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες και μεγάλωσαν την ήδη υπάρχουσα ψαλίδα. Η αντίδραση από πλευράς Cedepita δεν άργησε να έρθει, καθώς οι καλές άμυνες και τα καλάθια του Μπελληγιάννη καθόρισαν το σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος, 25-32.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα τρία λεπτά της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Powerpuff, τρέχοντας ένα 8-0 σερί με μπροστάρη τον Μανώλη. Ο Δημάκης έσπασε το ρόδι για τη Cedepita, ο Πάγκαλος και ο Ζαχαριάδης ακολούθησαν το παράδειγμα του, για να έρθει ο Κουλούρης και με ένα μεγάλο τρίποντο να μειώσει στους τρεις, βάζοντας τους «νέους» για τα καλά στο ματς, 44-47!

Αίμα και άμμος ήταν η τελευταία περίοδος στο Ζωφριά, με τον Κουλούρη να ισοφαρίζει από νωρίς το ματς με ακόμα μία τρίποντο βόμβα και τον Σαμοΐλη μαζί με τον Σταμπουλτζίδη να απαντούν για λογαριασμό των πρασίνων. Ο Αθανασόπουλος με δύο εύστοχες βολές έφτιαξε μαξιλαράκι ασφαλείας πέντε πόντων στους Powerpuff τέσσερα λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα, 50-55, συνθήκη που δε κατάφερε να ανατρέψει η Cedepita, με αποτέλεσμα η δεύτερη νίκη να πάει στο στρατόπεδο των Powerpuff Boys!

Novibet MVP για τους Powerpuff αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Σταμπουλτζίδης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τη Cedepita ξεχώρισε ο Ιάσων Κουλούρης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Cedepita (Τατάλιας): Δημάκης 9, Ζαχαριάδης 3, Κουλούρης 13, Μπελληγιάννης 9, Νίκου, Πάγκαλος 3, Παπακωνσταντίνου 8, Προδρομίδης 2, Σκορτσης 3, Ταταλιας 4.

Powerpuff Boys (Σαμοϊλης):  Αθανασόπουλος 4, Κορλος, Μανώλης 16, Παπαϊωάννου, Πετρόπουλος 8, Ραουάτ, Σαμοΐλης 10, Σιούγκρος 10, Σταμπουλτζίδης 14.

Τι μας άρεσε: Το αμφίρροπο φινάλε!