29/05/2022
N.A. 99ers 9 16 13 4 - 42 -
Kolosos Dunk n' Donuts 13 8 13 10 - 44 -

Στα σημεία ο Kolosos Dunk n' Donuts!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Kolosos Dunk n' Donuts λύγισε στο φινάλε τους Northern Athens 99ers με 42-44 και πήρε την πρώτη του νίκη στον πρώτο όμιλο της Summer D2-League μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής.

Ελαφρώς καλύτερος ήταν ο Kolosos Dunk n’ Donuts στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Βασιλειάδη, 3 του Ζαμπούρα και τριποντάκι του Καραμπεσύνη, προηγήθηκε με 9-13. Οι Δημάδης – Καζάκος από την περιφέρεια και ο Λουκαΐδης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, εκεί όπου με 5 πόντους του Γιαννόπουλου και άλλους τόσους του Καζάκου, οι Northern Athens 99ers πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 25-21! Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα, με τον Δεμέστιχα να σκοράρει 3 πόντους και τον Μιχαηλίδη 2.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του ματς, καθώς με 6 συνεχόμενους πόντους του Καζάκου, 5 του Δημάδη και καλάθι του Λουκαΐδη, οι γηπεδούχοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 38-34. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Kolosos Dunk n’ Donuts, με τον Ράφα να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 6 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 38-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Kolosos Dunk n’ Donuts έσφιξε την άμυνά του και με δράστες στην επίθεση τους Τσαμπαρλή (6π), Βασιλειάδη και Ζαμπούρα, έφτασε στην δύσκολη νίκη με 42-44!. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι και έτσι τα δίποντα των Λουκαΐδη και Καζάκου δεν ήταν αρκετά για το πρώτο ροζ φύλλο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 10/36 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 1 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 19 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/24 βολές, 14/45 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Northern Athens 99ers ο Καζάκος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 βολές, 3/13 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και υπέπεσε σε 4 λάθη. Betsson mvp για τον Κολοσσό ο Τσαμπαρλής με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 5/10 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Northern Athens 99ers (Λουκαΐδης): Καζάκος 16 (2), Γιαννόπουλος 5 (1), Κουρεμένος, Καθάριος 3, Δεδεψίδης 2, Λουκαΐδης 6, Δημάδης 10 (2)

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας): Κολτσίδης, Βασιλειάδης 9, Μιχαηλίδης 2, Καραμπεσύνης 3 (1), Ράφα 8 (1), Ζαμπούρας 6, Δεμέστιχας 5, Τσαμπαρλής 11

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!