07/07/2024
Brooklyn Nerds 16 17 8 18 - 59 -
Porto Raftors 13 11 9 12 - 55 -

Στα τελευταία λεπτά ήρθε η πρόκριση για τους Nerds!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν σχεδόν ισορροπημένο. Από τους Nerds οι  Καραγιαννάκης, Πατσιμάς και Κοντορουχάς, έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση σκοράροντας από την ρακέτα. Από τους Raftors πέτυχαν τους πόντους οι Σιαχάμης και Καραγιάννης.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού οι Nerds πάτησαν το γκάζι, χτίζοντας έτσι μια διαφορά ασφαλείας. Παπαναστασίου, Φορτσάτος και Καραγιαννάκης βοήθησαν επιθετικά, ενώ από τους φιλοξενούμενους αυτοί που πέτυχαν τα καλάθια ήταν οι Καλδέλης και Μπαντουβάκης. Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν 33-24.

Μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι έπεσε ρυθμικά. Υπήρχαν λιγότερες ευκαιρίες στην επίθεση, αλλά και οι δύο ομάδες στηρίχθηκαν στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Καραγιαννάκη και Ζαμπούρα, εν αντιθέσει οι Raftors σκόραραν με τους Σιαχάμη και Μπαντουβάκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Nerds διατήρησαν την διαφορά που είχαν χτίσει. Οι Raftors από την άλλη μείωσαν σε απόσταση αναπνοής με τους Μπαντουβάκη και Σιαχάμη να ευστοχούν από σουτ εντός πεδιάς. Οι γηπεδούχοι αμέσως έβγαλαν αντίδραση και στα τελευταία λεπτά πέρασαν ξανά μπροστά. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Παπαντωνόπουλος, Φορτσάτος και Καραγιαννάκης. Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος έγραψε το 59-55.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Άγγελος Καραγιαννάκης με 24 πόντους 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπαντουβάκης με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ(double-double).

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Βαρούτας 2,  Γιαννουλάκης,   Ζαμπούρας 10,   Καραγιαννάκης 24, Κοντορουχάς 2,  Λιατόπουλος,  Παπαναστασίου 3,  Παπαντωνόπουλος 9,  Πατσιμάς 3,  Τάτσης , Φορτσάτος 6.

Porto Raftors (Σιαχάμης): Καλδέλης 2,  Καραγιάννης Αλ. 2,  Καραγιάννης Κων. 7,  Μπαντουβάκης 18, Σαβίτσκι 7, Σιαχάμης 19, Σουγιουλτζής .

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που διαχειρηστηκαν τι παιχνίδι στο τέλος οι Nerds!