11/04/2022
Agrinio Kings 12 9 12 16 - 49 -
Akarnania Warriors 6 21 7 22 - 56 -

Στα θετικά στο φινάλε του πρώτου γύρου η Δ.Α. Ακαρνανίας!

Με θετικό πρόσημο έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος η ομάδα της Δ.Α. Ακαρνανίας που κέρδισε με 56 – 49 τους Agrinio Kings.Η Δ.Α.Α. έφτασε τις 4 νίκες στις πρώτες 7 αγωνιστικές, με τους Kings να κλείνουν τον πρώτο γύρο με 3.

Οι δύο ομάδες δεν ήταν εύστοχες στο ξεκίνημα, όμως στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με δύο εύστοχα τρίποντα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα έξι πόντων.

Οι Kings προηγήθηκαν με 9 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους που έτρεξαν σερί 12 – 0 και στο ημίχρονο πήραν διαφορά 6 πόντων.

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου οι παίκτες της Δ.Α.Α. διατήρησαν τη διαφορά στα όρια των 10 πόντων, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις επιθετικά και πλησίασαν στον πόντο στο 30ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι όμως μπήκαν καλά στην τέταρτη περίοδο, ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους και άντεξαν στην τελική αντεπίθεση των αντιπάλων τους φτάνοντας στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χρήστος Τσάσσης με 16 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Χριστογιάννη, Δρακούση και Χαλκιά.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Άγγελος Τζαγκαράκης που σημείωσε 17 πόντους.

AGRINIO KINGS: Ζαφείρης, Καλαμπαλίκης 10(1), Κεφαλής 2, Κουβέλης Γ. 11(2), Κουβέλης Θ. 2, Μπαλωμένος, Μπόκας 1, Τζαγκαράκης 17(3), Τσιρώνης 6(1).

Δ.Α. ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ: Δρακούσης 9, Κωτσής 2, Μαυραγάνης, Σταμούλης 8(1), Τακτικός 2, Τσάσσης 16, Χαλκιάς 9(1), Χριστογιάννης 10.

Τι μας άρεσε: Μπορεί ο Τσάσσης να ήταν το πρώτο βιολί των νικητών, όμως αρκετοί παίκτες της Δ.Α. Ακαρνανίας βοήθησαν σημαντικά τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.
Τι δε μας άρεσε: Οι Kings προσπάθησαν πολύ από το τρίποντο, όμως όταν τα σουτ δε μπήκαν, δε μπόρεσαν να βρουν εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι.