09/07/2020
Golden Steak Warriors 26 21 17 18 - 82 -
Aguanile 6 19 17 23 - 65 -

Στα χέρια των Steak το εισιτήριο των playoff!

Νίκη και μόνο νίκη ήθελαν οι Golden Steak Warriors στην αναμέτρηση με την Aguanile, με το δέλεαρ των playoff της Master να είναι μεγάλο και την ομάδα του Αποστόλη Μπαλατσούρα να εμφανίζεται κάτι παραπάνω από έτοιμη, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 82-65, σε μια αναμέτρηση που ήλεγχαν καθόλη τη διάρκεια της. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο κλειστό των Καμινίων.

Το 20-0 με το οποίο ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι ψυχωμένοι Warriors λέει πολλά για τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Πλακογιαννάκη και Σαράντη να ξεχωρίζουν και να δίνουν έναν δαιμονισμένο ρυθμό, με την Aguanile να μη μπορεί να ακολουθησει, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 26-6.

Συκαράς και Καλαφάτης προσπάθησαν να επαναφέρουν τη διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα σκοράροντας νωρίς, με τον Χατζηγιάννη όμως να μπαίνει καυτός, σκοράροντας από την περιφέρεια για Warriors, με την αναμέτρηση να είναι πιο ισορροπημένη από τα πρώτα λεπτά και το ημίχρονο να κλείνει στο 47-25.

Ο Νίκος Μητρόπουλος κυριαρχούσε στις δύο ρακέτες, κατεβάζοντας τα ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους να κρατούν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Τζιγκουνάκης εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που του έδιναν ο αντίπαλοι στη συνέχεια και βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 64-42.

Καλαφάτης και Συκαράς ήταν σταθερά από τους καλύτερους της Aguanile, με το παιχνίδι όμως να έχει πάρει το δρόμο του, με τις όμορφες φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη και τους Golden Steak Warriors, ελέγχοντας τον ρυθμό, να φτάνουν στο 82-65 παίρνοντας παράλληλα το εισιτήριο για τα playoff!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μητρόπουλος με 6 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κόψιμο. Από πλευράς Aguanile ξεχώρισε ο Σταύρος Συκαράς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι Golden Steak Warriors είχαν 20/42 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 6/11 βολές, 48 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη. Συνολικά η Aguanile είχε 23/61 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 4/15 βολές, 38 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα και 7 λάθη.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Μητρόπουλος Κ. 7, Λαμπρόπουλος 6, Μπουρτζάλας 3 (7 ριμπ), Σαράντης 16, Χατζηγιάννης 17, Αντωνόπουλος 10 (9 ριμπ), Μητρόπουλος Ν. 6 (18 ριμπ), Μπαλατσούρας, Πλακογιαννάκης 17.

Aguanile (Γιαγληκάκης): Παπαπαναγιώτου 9 (8 ριμπ), Σιμιτσόπουλος 1, Καλαφάτης 10, Τζιγκουνάκης 17 (4), Τασούλας 3, Συκαράς 17, Αργυριάδης 8 (6 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των Warriors για τη νίκη!