21/11/2022
West Kings 23 18 17 19 - 77 -
War Gamers 16 24 16 12 - 68 -

Στα χρώματα των Kings το ντέρμπι!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους West Kings στην Elite League by Betsson, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής κέρδισαν τους War Gamers μετά από ένα πολύ δυνατό ματς με 77-68 στο κλειστό του Περιστερίου και τους "έπιασαν" στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι West Kings στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Βήττα, 6 του Κοζομπόλη, δύο τρίποντα του Γεωργούση και ένα του Πεζούλα, προηγήθηκαν με 23-12, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 23-16. Ο Καραγιάννης με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε Διαμαντής.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ντέρμπι και με 5 πόντους του Σταυρούλη και τρίποντο του Ρουμελιώτη, προηγούνταν με 35-23. Κάπου εκεί ο Καραγιάννης σεληνιάστηκε και με 15 δικούς του πόντους και 5 του Διαμαντή, έδωσαν για δεύτερη φορά το προβάδισμα στους War Gamers με 38-40, για να έρθει στο τέλος του πρώτου μέρους ο Γεωργούσης και με τρίποντη βόμβα, διαμόρφωσε το 41-40 για τους Περιστεριώτες.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Σκλαβενίτη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με νέους 7 πόντους του Καραγιάννη, 4 του Αβραμίδη και τρίποντο του Διαμαντή, βρέθηκαν στο +8, 41-49. Ωστόσο, η ομάδα του Μαρφαντά αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο και με 7 πόντους του Ρουμελιώτη, 4 του Σταυρούλη και 4 του Βήττα, προσπέρασε με 58-56, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι West Kings έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Γεωργούση, Σταυρούλη, Φωτόπουλο, Βήττα και Ρουμελιώτη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 77-68. Για τους ερυθρόλευκους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Καραγιάννης και Αβραμίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 20/36 δίποντα και 10/36 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/21 βολές, 13/37 δίποντα και 10/39 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των West Kings ο Σταυρούλης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 3/4 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη

Πολυτιμότερος των War Gamers ο Καραγιάννης με 35 πόντους (double-double), έχοντας 8/10 βολές, 6/14 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήρε 21 ριμπάουντ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

West Kings (Μαρφαντάς): Γεωργούσης 16 (4), Πεζούλας 5 (1), Βήττας 19 (2), Σταυρούλης 12 (1),  Κοζομπόλης 10, Ρουμελιώτης 12 (2), Κυρμίζογλου, Αναστόπουλος 1, Φωτόπουλος 2

War Gamers (Σκλαβενίτης):  Καραγιάννης 35 (5), Διαμαντής 11 (3), Μέμεζας, Ρίπης 2, Αβραμίδης 16 (2), Θεοφανόπουλος 2, Λαζαράκος 2, Μαυροειδάκος

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του ντέρμπι!