27/09/2022
Reload 17 23 17 17 - 74 -
War Gamers 15 14 21 14 - 64 -

Στα χρώματα των Reload το ντέρμπι!

Παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ, οι Reload κέρδισαν δίκαια τους War Gamers στο πειραιώτικο ντέρμπι με 74-64 και πήραν την πρώτη τους νίκη μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής της Elite League by Betsson!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Reload, καθώς με δύο τρίποντα του Ορέστη και βοήθειες των Τριχιά, Βρέλλη, Γουρνά, Λουφόπουλου και Σωτηρόπουλου, προηγήθηκαν με 17-15. Ο Παναγόπουλος με 6 πόντους και ο Καραγιάννης με δύο τρίποντα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, ωστόσο στο τελευταίο τρίλεπτο το συγκρότημα του Περιβολάρη πάτησε γκάζι και με ακόμη 9 πόντους του Ορέστη, 6 του Σωτηρόπουλου και 5 του Πανταζή, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 40-29. Τους War Gamers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Καραγιάννης και Λαζαράκος με 7 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Σκλαβενίτη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 9 πόντους του Διαμαντή, 6 του Καραγιάννη και 4 του Παναγόπουλου, προσπέρασε με 44-47, 3:30 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με δύο τρίποντα του Λουφόπουλου, ένα του Ορέστη και 4 πόντους του Γουρνά, πήραν εκ νέου τα ηνία του ντέρμπι με 57-50, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Reload είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και με δράστες στην επίθεση τους Πανταζή, Ορέστη, Λουφόπουλο και Βρέλλη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 74-64. Για τους ερυθρόλευκους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καραγιάννης, Λαζαράκος και Προσελέντης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/17 βολές, 23/60 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/21 βολές, 13/34 δίποντα και 9/34 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Reload ο Ορέστης με 25 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 5/9 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Reload ο Καραγιάννης με 27 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 βολές, 4/9 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πηρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Βρέλλης 6, Γουρνάς 6, Λουφόπουλος 12 (2), Ορέστης 25 (2), Πανταζής 11 (1), Σαραντόπουλος 4, Σωτηρόπουλος 8, Τριχιάς 2

War Gamers (Σκλαβενίτης): Γιαννόπουλος 2, Διαμαντής 9 (1), Θεοφανόπουλος, Θοδωρικάκος 3, Καραγιάννης 27 (4), Λαζαράκος 6 (2), Μαυροειδάκος 2, Πάτερος, Παναγόπουλος 10 (1), Προσελέντης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Κάποια εκρηκτικά διαστήματα των Reload!