31/03/2022
Harlems 15 17 12 19 - 63 -
Paliagoura 18 15 18 17 - 67 -

Σταφυλάς, ο αντι-Αβανίδης!

Στους 16 του κυπέλλου προκρίθηκαν τα Paliagoura, καθώς για σε νοκ άουτ παιχνίδι για την φάση του 32 κέρδισαν δύσκολα τους Harlems με 63-67, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Βαγγέλη Σταφυλά με 21 πόντους και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους τους Γκουρούδες!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-18 για τα Paliagoura, χάρη σε 6 πόντους του Κασκάνη, 4 του Σταφυλά και τρίποντα των Κωστάκη – Αβανίδη. Ο Σταυρόπουλος με 4 πόντους, ο Δαμίγος με άλλους τόσους και ο Μότσιος με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με δύο τρίποντα του Θοδωρή Κασκάνη στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι πράσινοι έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 20-30, 5:00 για την ανάπαυλα. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους Harlems, καθώς με δύο τρίποντα του Κάντζιου, 4 πόντους του Σκαρμέα και 3 του Σταυρόπουλου, πλησίασαν στον πόντο, 32-33!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σταφυλάς έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με 12 δικούς του πόντους, αλλά και τρίποντο του Κασκάνη, διατήρησαν τους πράσινους σε θέση οδηγού με 44-50. Ο Σταυρόπουλος ήταν αυτός που κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τους Αμερικανούς, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 12 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 44-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Paliagoura διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Σταφυλά, Μούσουρα, Κασκάνη και Αβανίδη, έφτασαν στην πρόκριση με 63-67. Για τους Harlems στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ρουσιώτης, Δαμίγος, Σταυρόπουλος και Σκαρμέας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/13 βολές, 19/45 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/5 βολές, 15/36 δίποντα και 11/42 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Harlems ο Σταυρόπουλος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 8/16 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp για τα Paliagoura ο Κασκάνης με 20 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/6 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 8, Κάντζιος 9 (3), Κουτρουμπής, Ρουσιώτης 5 (1), Σταυρόπουλος 20, Μότσιος 8 (1), Δαμίγος 13

Paliagoura (Κοντορουχάς): Αβανίδης 11 (2), Κασκάνης 20 (5), Κωστάκης 7 (1), Μούσουρας 4, Σταφυλάς 21 (3), Βελέντζας, Κοντορουχάς, Τομαράς 2, Σουρλίγκας 2

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Harlems, παρά τις απουσίες τους κοίταξαν στα μάτια τα Paliagoura!