18/02/2023
Young Ballers BC 14 15 11 24 - 64 -
L' Ovelha Negra 9 21 8 9 - 47 -

Σταμάτα την πλάκα ρε Βούλγαρη!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution, οι Young Ballers συνέχισαν τη ξέφρενη πορεία τους, καθώς φορτσάροντας στη τέταρτη περίοδο έκαμψαν την αντίσταση της αξιόμαχης L’Ovelha Negra με σκορ 64-47. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Μιχαήλ Βούλγαρης με 24 πόντους, 25 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο  Θοδωρής Λάνη  είχε 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι, καθώς το τέλος της περιόδου τους βρήκε στο συν πέντε με σκορ 14-9. Ο Τσάτάλης με 50% ευστοχία στα σουτ εντός παιδιάς πλήγωσε τον αντίπαλο με 5 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Παππάς(3π). με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75. Στην αντίπερα όχθη, ο Σπάθης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της Negra με 3 πόντους στο παλμαρέ του.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η μεταμορφωμένη προς το καλύτερο L’Ovelha Negra στρίμωξε την ομάδα του Στεφανάκου στα σχοινιά, νικώντας το δεκάλεπτο με το επιμέρους 15-21.  Ο Λάνη σε 6:52 λεπτά συμμετοχής πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον Καλούδη με 2 εύστοχα σουτ τριών πόντων. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων στο διάστημα αυτό και είδαν τους Βούλγαρη και Ζορμπάνο να τελειώνουν το δεκάλεπτο με 6 πόντους. Το δεκάλεπτο έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 29-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς τελείωσε με συνολική επιθετική συγκομιδή τους δεκαεφτά πόντους. Ο Βούλγαρης πρόσθεσε ακόμη 6 πολυτιμους πόντους στο ενεργητικό του, ενώ από την πλευρά των ηττημένων οι Καλούδης, Λάνη και Σηφακάκης είχαν από δύο . Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το σκορ στο 40-38.

Οι Ballers επέστρεψαν στο παρκέ με το μαχαίρι στο στόμα καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Τσάταλη και Βούλγαρη να πραγματοποιούν πράματα και θαύματα βοήθησαν την ομάδα τους να κατακτήσει ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 64-47.

Οι Young Ballers είχαν 16/43 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 14/29 βολές, 60 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/52 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 5/15 βολές, 46 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα  και 9 λάθη .

Young Ballers(Στεφανάκος): Ανδρεάδης 4, Βαρκάρης 2, Βούλγαρης 24, Ζορμπάνος 6, Κοσμόπουλος, Κρόκος, Πάππας 6, Σταμάτης 4, Στεφανάκος, Τσάταλης 18.

L’Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Γερασιμόπουλος 2, Γρηγορόπουλος 2, Καλούδης 8, Κλεφτογιάννης 2, Λάνη 14, Λη Κεν 5, Παπακωνσταντης 4, Σηφακάκης 5, Σπάθης 5..

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Βουλγαρη αλλά και αυτός που τον έφερε,o ένας και μοναδικός Γιώργος Κρόκος!