Λεγάμενοι BC 15 18 18 8 - 59 -
Limoges 17 11 15 15 - 58 -

Στάντζος το… πολυεργαλείο!

Με τον Μιχάλη Στάντζο να ευστοχεί από τα 5 μέτρα, 2,4’’ για τη λήξη, οι Λεγάμενοι «έσπασαν
το ρόδι στην Elite League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική επικράτησαν της Limoges με 59-58, αφήνοντάς την στις τελευταίες θέσεις χωρίς ροζ φύλλο αγώνα!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Limoges να είναι καλύτερη στα σημεία και προηγήθηκε με 15-17, με τον Καραντζούνη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 9 πόντους και τους Σταμάτη – Σιφναίο να προσθέτουν από 3 έκαστος. Για τους γηπεδούχους τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν στα πρώτα λεπτά οι Βρεττάκος και Σιγάλας με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο του ματς, με τους Λεγάμενους να κυριαρχούν, φτάνοντας μέχρι και στο +9, 33-24, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 33-28, χάρη σε 5 πόντους του Στάντζου, 5 του Θρουβάλα και τριποντάκι του Σιγάλα. Λίγα πράγματα από τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Δαβιλά να ξεχωρίζει με τους 3 πόντους που σημείωσε.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Χαϊκάλη δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της και με ηγέτη τον Γκανιάτσα με 10 πόντους, αλλά και 4 του Θρουβάλα, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 51-43. Τους Λιμουζό κράτησε όρθιους σε εκείνο το διάστημα ο Σιφναίος με τους 6 πόντους που πέτυχε, ενώ έμμεσο τρίποντο είχε ο Δεληγιώργης. Σκορ τρίτης περιόδου 51-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Ευριπιώτη ανέβασε στροφές και με όπλο την άμυνα και δράστες στην επίθεση τους Βασιλόπουλο (6π), Φιλντίση (5π) και Δαβιλά (4π), προσπέρασε με 57-58, 18’’ για το φινάλε. Ωστόσο, ο Στάντζος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με εύστοχη προσπάθεια από τα 5 μέτρα, 2,4’’ για το τέλος, χάρισε την σπουδαία νίκη στους Λεγάμενους με 59-58, ενώ νωρίτερα από ένα τρίποντο έβαλε ο Σιγάλας και 3 πόντους ο Τριτάκης.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν το ντέρμπι έχοντας 5/11 βολές, 15/46 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 1 μπλοκ και 11 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι ηττημένοι είχαν 7/8 βολές, 21/47 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα με την σειρά τους.

Mvp των Λεγάμενων ο Γκανιάτσας με 13 πόντους, έχοντας ½ βολές, 3/3 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Limoges ο Καραντζούνης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος!

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Δημουλιάς 1, Σιγάλας 11 (3), Στάντζος 7 (1), Σαμαρτζής 5, Βρεττάκος 6 (1), Θρουβάλας 11 (1), Γκανιάτσας 13 (2), Τριτάκης 5, Δασκαλόπουλος

Limoges (Ευριπιώτης): Καραντζούνης 13 (1), Ρουμελιώτης 4, Θωμαδάκης, Δαβιλάς 7, Βασιλόπουλος 8, Δεληγιώρης 5, Σταμάτης 3 (1), Σιφναίος 9, Φιλντίσης 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το τεράστιο καλάθι του Μιχάλη Στάντζου λίγο πριν το φινάλε, δείχνοντας πως όταν καίει η μπάλα τα καταφέρνει περίφημα!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Σπύρου Ρουμελιώτη, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!