10/12/2022
Kasonic Beers 12 20 19 15 - 66 -
Flying Circus 12 19 9 16 - 56 -

Σταθερά δεύτεροι οι Kasonic Beers!

Την εντέκατη νίκη τους σε 13 παιχνίδια πέτυχαν οι Kasonic Beers το απόγευμα του Σαββάτου 10 Δεκεμβρίου, καθώς σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, επέβαλαν τον ρυθμό τους στο δεύτερο και έφτασαν σχετικά άνετα στην νίκη με 66 – 56 απέναντι στους Flying Circus.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο 12-12 , με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε αργό τέμπο. Προσηλιακός με 5 πόντους και Καρακωσταντής με 6, οδηγούσαν την επίθεση για τους Kasonic, ενώ για το Tσίρκο ξεχώρισαν Κάκιας με 4 και Σωτηρόπουλος – Μαρίνης με 3 πόντους αντίστοιχα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν εντυπωσιακό σε ταχύτητα και σκοράρισμα, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 32 – 31. Ο Γ. Ζυγούρης ήταν αιχμή του δόρατος με 8 πόντους, με τον Παπαγιάννη να είναι εξαιρετικός με 7, ενώ οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν πολλούς πρωταγωνιστές, με την τετράδα Πιπιλή, Σωτηρόπουλο, Κάκια και Αλεξάκη να πετυχαίνουν από 4 έκαστος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Kasonic έσφιξαν την άμυνα τους, πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με την τριάδα, Γ.Ζυγούρη- Προσηλιακού με 7 και Ασημακόπουλο με 4 πόντους αντίστοιχα,να είναι μπροστάρηδες, ξέφυγαν 51 – 40. Στην φτωχή συγκομιδή των Circus, ξεχώρισε ο Σωτηρόπουλος με ένα τρίποντο, με Πιπιλή, Κάκια και Αλεξάκη να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο,ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μπουν στην διεκδίκηση του αγώνα, με Κάκια και Αλεξάκη να οδηγούν στην επίθεση και με τους Μαρίνη και Σωτηρόπουλο να πυροβολούν από τα 6.75, οι Kasonic δεν είχαν όρεξη για παιχνίδια,και με Παπαγιάννη – Ασημακόπουλο να βάζουν από 4 πόντους και τρίποντο του Καρακωνσταντή, έφτασαν στο τελικό 66 – 56.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Ασημακόπουλος με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σωτηρόπουλος με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Kasonic είχαν 18 / 38 δίποντα , 7 / 27 τρίποντα, 9 / 13 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Circus είχαν 16 / 47 τρίποντα, 6 / 22 τρίποντα, 6 / 17 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Kasonic Beers(Γ.Ζυγούρης):Ασημακόπουλος 8(9ρ.),Γκόνης 2, Γ.Ζυγούρης 15,Μ. Ζυγούρης, Ε. Ζυγούρης, Καρακωνσταντής 9,Μάκκας, Παπαγιάννης 14, Παπαδόπουλος 3(11ρ.), Προσηλιακός 15.

Flying Circus(Αλεξάκης): Αλεξάκης 10(17ρ.), Ασημακόπουλος, Κάκιας 14(10ρ.), Μαρίνης 12, Πιπιλής 6, Σωτηρόπουλος 13(11ρ.), Ψητός 1.

Τι μας άρεσε:Ο χαρακτήρας νικητή που έχουν χτίσει οι Kasonic Beers και η επανεμφάνιση του Σωτηρόπουλου για το Τσίρκο.