23/12/2021
Pitbulls BC 10 6 6 11 - 33 -
Hurricanes 14 11 10 16 - 51 -

Σταθερά καλοί οι Hurricanes!

Με τους Hurricanes να κερδίζουν και στα τέσσερα επιμέρους σκορ των δεκαλέπτων, η παρέα του Βλάχου έκανε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση και επιβλήθηκε των Pitbulls με το τελικό 33-51.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τα Pitbulls να στηρίζονται αμυντικά στον Φεντιουκόβ, ο οποίος με το ύψος του απέτρεπε τους Βλάχο και Ιωαννίδη να σκοράρουν στο ποστ, με τον Πανταζόπουλο στην άλλη πλευρά του παρκέ να χαρίζει σκορ και θέαμα, με τους Hurricanes να βελτιώνονται προς το τέλος του δεκαλέπτου, κλείνοντάς το με 10-14 μπροστά.

Η διαφορά παρέμενε σταθερά ανάμεσα στου 3-6 πόντους, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν με την πρώτη δυνατή ευκαιρία να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, με Καρακασίδη, Πανταζόπουλο και Κοντάκο και τους Hurricanes να απαντούν με πιο… σεταρισμένο παιχνίδι κρατώντας τα ηνία της αναμέτρησης, με το ημίχρονο να κλείνει στο 16-25 γι αυτούς.

Ο Βλάχος πήρε νωρίς την μπάλα στο ποστ,  με τον ποιοτικό φόργουορντ των Hurricanes να σκοράρει με δύο χουκ ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο, με την παρέα του να ελέγχει το παιχνίδι, κρατώντας τα Pitbulls… μακρυά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 22-35 για τους γκρι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα, με την παρέα του Βλάχου να φτάνει στο ροζ φύλλο, επικρατώντας με το τελικό 33-51, δείχνοντας και σε αυτή την αναμέτρηση, εικόνα ομάδος με βλέψεις για παραπάνω.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Ηλιού, με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, μια ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Pitbulls ξεχώρισε ο Λάμπρος Πανταζόπουλος με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 12/42 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 6/17 βολές, 48 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 24 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/57 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 7/16 βολές, 47 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 18 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη.

Pitbulls (Φεντιουκόβ) : Τσοπάνογλου 2, Λάιος, Πανταζόπουλος 8, Φεντιουκόβ 7 (13 ριμπ.), Καρακασίδης 2, Τζαβάρας 6, Κοντάκος 3, Σιγάλας 1, Γιαννόπουλος 4.

Hurricanes (Κοσσυβάκης) : Χάρος 5, Κασελάκης, Παπαδημητρίου 4, Καραθάνος 7, Ταμιωλάκης 2, Ηλιού 15, Βασιλειάδης, Βλάχος 7 (10 ριμπ.), Ιωαννίδης 11.

Τι μας άρεσε: Εξαιρετικό το κλίμα της αναμέτρησης!