63
Aces 10 16 21 16 - 63 -
Golden Boys 20 26 14 15 - 75 -

Σταθερά στην κορυφή οι Golden Boys!

Τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Golden Boys στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής κέρδισαν τους Aces με 63-75 στο Athens Sports Hall!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Golden Boys, καθώς με 6 πόντους του Κατσούλη, 4 του Βασίλη Χαχάμη και 3 του Μπυνιχάκη, προηγήθηκαν με 10-20. Ο Μπατζάκας με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Μουστακάτο και Κοζανίδη να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 10 πόντους του Μουλαζιμάκη, 5 του Βασίλη Χαχάμη και τρίποντο του Ποντικού, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 26-46. Δεν μπόρεσαν οι Aces να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 7 πόντους του Μουστακάτου και τους 4 του Αργυρόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ιορδανίδης σημείωσε 6 πόντους και έδωσε στην παρέα του αέρα 23 πόντων, 34-57, 3:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα οι "Άσσοι" και με 13 πόντους του Μουστακάτου και 6 του Μπατζάκα, μάζεψαν τη διαφορά και μείωσαν στους 13, 47-60, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα "Χρύσα Αγόρια" έβαλαν εκ νέου μπρος τις μηχανές και με δράστες στην επίθεση τους Μουλαζιμάκη, Βασίλη Χαχάμη και Ιορδανίδη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 63-75. Για τους Aces στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γιώργος Κοντακιώτης, Νίκος Κοντακιώτης, Μουστακάτος και Μπατζάκας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/16 βολές, 27/67 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 22 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 14/30 βολές, 26/51 δίποντα και 3/31 τρίποντα. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Aces ο Μουστακάτος με 26 πόντους, έχοντας 3/7 βολές, 10/17 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 10 λάθη. Betsson MVP των Golden Boys ο Μουλαζιμάκης με 19 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 6/7 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Aces (Μπατζάκας): Μουστακάτος 26 (1), Αργυρόπουλος 4, Γιαζιτζόγλου 1, Κοζανίδης 2, Κοντακιώτης Ν. 6, Κοντακιώτης Γ. 8, Μπατζάκας 16, Περράκης

Golden Boys (Χαχάμης Α.): Ιορδανίδης 11, Κατσούλης 8, Κούγιας 6, Μουλαζιμάκης 19 (2), Μπάστας, Ποντικός 6 (1), Χαχάμης Α. 4, Χαχάμης Β. 13, Μπυνιχάκης 8

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!