15/01/2023
Gunners 13 23 26 12 - 74 -
Hurricanes 10 17 22 11 - 60 -

Σταθερά σε... τροχιά play offs οι Gunners!

Έχοντας καλύτερη απόδοση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, οι Gunners επικράτησαν των Hurricanes, έκαναν οχτώ τις νίκες τους στην Development League και παρέμειναν στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Καλύτεροι ήταν οι Gunners στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αφού με πρωταγωνιστές τους Πατσίκα, Ακουμιανάκη και Κογιώνη προηγήθηκαν με 13-10. Οι Hurricanes με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια των Λατίφη και Γκυρτή.

Μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, στα τελευταία τρία λεπτά, ανέβασαν την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστές τους Πάνια, Κωστακιώτη και Ακουμιανάκη διαμόρφωσαν το υπέρ τους 36-27 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου. Για τους Hurricanes ο συγκινητικός Γκυρτής ήταν αυτός που ξεχώρισε.

Μ' ένα ξέσπασμα στις αρχές της επανάληψης από τους Πάνια, Ακουμιανάκη και Κογιώνη οι Gunners εκτόξευσαν την διαφορά στο +19 και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντες "βόμβες" των Περσίτσα και Λατίφη επέστρεψαν στο ματς και έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο όριο των δέκα πόντων, όμως ο Κογιώνης με νέα σουτ μέσα από το ζωγραφιστό έκανε το σκορ 62-49 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, οι Gunners έκαναν εξαιρετική διαχείριση, σκόραραν με τους Πάνια, Κωστακιώτη και Παπαδόπουλο και έφτασαν πιο εύκολα απ'ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 74-60. Οι συνεχόμενοι πόντοι του Λατίφη δεν ήταν αρκετοί για τους φιλοξενούμενους που αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ακουμιανάκης με 12 πόντους (6/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/53 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 12/23 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/35 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 8/19 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Gunners (Παναγόπουλος): Κογιώνης 13, Πάνιας 9 (1), Ακουμιανάκης 12, Πατσίκας 12 (1), Καλογιαννίδης, Ζούρος 2, Καραμπέτσος 6, Κωστακιώτης 9 (3), Παπαδόπουλος 5, Ραυτόπουλος 6 (1)

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Λατίφης 15 (2), Βασιλειάδης 2, Περσίτσας 15 (3), Γκυρτής 12, Βλάχος 8 (1), Καραθάνος 3, Μακρής 2, Ρούσσος, Σακελλαρίου, Ταμιωλάκης 3

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.