20/12/2021
Ηττηφόρος BC 13 3 7 17 - 40 -
Shadows 10 20 16 13 - 59 -

Σταθερά στην τετράδα οι Shadows!

Την Κυριακή το απόγευμα στο Μενίδι, οι Shadows κυρίως χάρη στο καταπληκτικό τους δεύτερο δεκάλεπτο, έχτισαν διψήφια διαφορά και επικράτησαν σχετικά εύκολα με 40 – 59 απέναντι στον Ηττηφόρο, κάνοντας το ρεκόρ τους 5-4!

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε καλό ρυθμό από τις δύο ομάδες με τον Ηττηφόρο να έχει ελαφρύ προβάδισμα με 13 – 10. Ο Χαλακατέβας ήταν μπροστάρης στην επίθεση των γηπεδούχων με 6 πόντους και ένα τρίποντο είχε ο Καραβασίλης, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παπαγιάννης με 6 πόντους και από ένα καλάθι πέτυχαν Κοντοδήμας και Τζώλης .

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Κωνσταντούλα για τους γηπεδούχους αλλά στην συνέχεια οι Shadows ήταν τρομεροί. Έτρεξαν ένα απίστευτο σερί 0 – 20 , με κύριο εκφραστή τον Δημήτρη Παπαγιάννη με 9 πόντους και τον Γαυριέλατο να πετυχαίνει δύο τρίποντα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 16 – 30.

Οι Shadows συνέχισαν να παίζουν καλά και στο τρίτο δεκάλεπτο κι ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά. Ο Κοντοδήμας πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους και είχε από κοντά τον Αθανασιάδη με 4. Για τον Ηττηφόρο που δεν απειλούσε , ξεχώρισε ο Καραβασίλης με 5 πόντους(23-46).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν πολύ ανοιχτό με τις δύο ομάδες να εστιάζουν στην επίθεση. Ο Ηττηφόρος προσπαθούσε να μαζέψει την διαφορά με τον Κωνσταντούλα να είναι πρώτος σκόρερ με 7 πόντους και τους Χαλακατέβα, Ασημακόπουλο να ακολουθούν με 4, αλλά οι Shadows χωρίς να απειληθούν καθόλου και με τον Παπαγιάννη να βγαίνει και πάλι μπροστά με 6 πόντους, ολοκλήρωσαν την ευρεία νίκη τους με 40 – 59.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Παπαγιάννης με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ασημακόπουλος με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο Ηττηφόρος είχε 16 / 48 δίποντα, 2 / 22 τρίποντα, 2 / 4 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Οι Shadows είχαν 22 / 58 δίποντα, 3 /15 τρίποντα, 6 / 8 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Ηττηφόρος(Κωνσταντούλας): Ανδριγιανάκης, Τζιβιτζής, Χαλακατέβας 10, Ασημακόπουλος 7(9ρ.), Κωνσταντούλα 11(17ρ.), Νιαρχάκος 2, Καραβασίλης 10, Πανταζής.

Shadows(Γαβριελάτος): Γαβριελάτος 8, Αθανασιάδης 4, Παπαγιάννης 24(9ρ.), Τζώλης 7, Μασαλής (6 ρ.), Κοντοδήμας 12(10ρ.), Καραμάνος 4(13ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και η διάθεση που έβγαλαν οι Shadows!