04/03/2023
Beeranhas 10 21 13 20 - 64 -
Reddicolo 11 11 18 16 - 56 -

Σταθερά στην τετράδα τα Beeranhas!

Τα Beeranhas δυσκολεύτηκαν για 30 λεπτά το απόγευμα του Σαββάτου, αλλά επέβαλαν τον ρυθμό τους στο τέταρτο δεκάλεπτο , επικράτησαν με 64 – 56 απέναντι στο Reddicolo και παρέμεινα στην τέταρτη θέση του δεύτερου ομίλου της Development 2.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κυρίως σε σετ επιθέσεις και το Reddicolo να κρατάει μικρό προβάδισμα με 10 – 11.Ράδος και Μακρής οδηγούσαν την επίθεση για τους προπορευόμενους με 4 πόντους έκαστος, ενώ για τα Beeranhas που είχαν υπεροπλία στους ψηλούς, ξεχώρισε ο Τραϊφόρος με 4 πόντους, με Τζανάκη, Κύρκο και Μουσούντα να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Beeranhas κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με το σκορ να πηγαίνει στο 31 – 22 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Ο Χαϊδάκης έδωσε το έναυσμα με δύο τρίποντα, ο Μιχαηλίδης ήταν εξαιρετικός με 7 πόντους και ο Κύρκος(4) ήταν βαρόμετρο μέσα στη ρακέτα για το προβάδισμα των γηπεδούχων. Στην αντίπερα όχθη, το Reddicolo που δεν πατούσε καλά στο παρκέ, είχε πολυφωνία μεν στην επίθεση, με τον Μπουλούκο να ξεχωρίζει με 4 πόντους, αλλά έχασε την επαφή με το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό του στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου και με τον Φατούρο να είναι μπροστάρης με 7 πόντους, τον Γεωργακόπουλο να κερδίζει μάχες μέσα στην ρακέτα με 4 και τον Μακρή να προσφέρει 3 πόντους, κατάφεραν να προσπεράσουν με 38 – 39. Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους, βρήκαν λύσεις με Μουσούντα, Κύρκο και Τζανάκη, ανακτώντας την πρωτοπορία με 44-40.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και με το φανταστικό δίδυμο Τζανάκη(8) και Μουσούντα(8) να κάνουν ότι θέλουν, έφτασαν στο τελικό 64 – 56. Το Reddicolo του Νίκου Μακρή, πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις κυρίως με Μπουλούκο(6) και Γεωργακόπουλο(6) να τραβούν το κουπί, αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν το μοιραίο.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χρήστος Κύρκος με 12 πόντους, 18 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρίνος Γεωργακόπουλος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα Beeranhas είχαν 25/56 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 2/9 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ , μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Το Reddicolo είχε 20/44 τρίποντα, 8/19 τρίποντα, 7/22 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ , έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Beeranhas (Δέτσης): Βαλέντζης, Δέτσης, Κύρκος 12(18ρ.), Μίχιλης 6, Μιχαηλίδης 7, Μουσούντας 14, Τζανάκης 12, Τραϊφόρος 4(7ρ.)Χαϊδάκης 9(7ρ.).

Reddicolo(Μακρής): Γεωργακόπουλος 14(8ρ.), Θειακούλης 4, Μακρής 7, Μπουλούκος 13, Ράδος 10, Φατούρος 8.

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση στο σκορ και οι μάχες σώμα με σώμα μεταξύ των δύο ομάδων.