27/01/2023
Lyonmen 21 19 25 15 - 80 -
Hoopers BC 8 14 18 15 - 55 -

Σταθερά στην τριάδα οι Lyonmen!

Την Παρασκευή το βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, οι Lyonmen ήρθαν αντιμέτωποι με τους Hoopers στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο της Master League! Το παιχνίδι, βάση της βαθμολογικής διαφοράς, είχε φαβορί τα "Λιοντάρια", τα οποία χρειαζόντουσαν μια εκκωφαντική νίκη μετά την δεύτερη ήττα τους απέναντι στους Phoenix Bums. Οι Hoopers εμφανίστηκαν με λειψό το ροστέρ, μόλις έξι άτομα και το έργο τους φάνταζε βουνό απέναντι στην αρμάδα του Ηλία Χρόνη!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Θεοδώρου και τον Σιαμήτρο να κάνουν πάρτυ στην αντίπαλη ρακέτα, έχοντας τους 14 από τους 21 πόντους. Οι Lyonmen είχαν σκοπό να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Οι Hoopers ξεκίνησαν μουδιασμένοι στην αναμέτρηση, με τον Λιαράκο να ξεχωρίζει από την αρχή για τους "Πορτοκαλί". Μόλις οχτώ πόντους πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο τέταρτο,  με την εικόνα του παιχνιδιού να προμηνύει από νωρίς το αποτέλεσμα.

Στην συνέχεια δεν άλλαξαν και πολλά.  Οι Lyonmen παρέμεναν πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, έχοντας πάντα διψήφια απόσταση από τους αντιπάλους τους. Οι Hoopers ανέβασαν την απόδοσή τους σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας τον "ψηλό" τους σε φοβερή βραδιά, χωρίς όμως να μπορούν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από τον αγώνα. Σιαμήτρος, Θεοδώρου και Ασημακόπουλος οδηγούσαν τους "Λέοντες", ενώ Λιόκας και Γεωργόπουλος προσπαθούσαν να βοηθήσουν τον Λιαράκο στο σκοράρισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα δύο στρατόπεδα ξεκίνησαν να παίζουν πιο ελεύθερο μπάσκετ. Ο Θεοδώρου παρέμενε πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση. Με την διαφορά να μένει πάντα  σε διψήφιο αριθμό, οι Hoopers πραγματοποιήσαν το καλύτερό τους δεκάλεπτο.Οι άμυνες πήγαν περίπατο και οι ομάδες έγραψαν το 65-40 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Μπαίνοντας στο τελευταίο διαδικαστικό τέταρτο, οι παίκτες εκατέρωθεν έπαιζαν κατά κύριο λόγο για την στατιστική τους. Μόλις δύο παίκτες έμειναν άποντοι στην αναμέτρηση (Δουκέρης και Σαρλής), με όλους τους άλλους να σκοράρουν, εύκολα ή δύσκολα. Τελικά οι Lyonmen πανηγύρισαν την 8η νίκη τους, με το ευρύ 80-55!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σιαμήτρος Παναγιώτης με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 μπλοκ. Για τους "Πορτοκαλί" ξεχώρισε ο Χρήστος Λιαράκος με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στα συνολικά στατιστικά οι Lyonmen είχαν 22/53 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 6/9 βολές, 49 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 12 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Hoopers έγραψαν 18/57 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 13/16 βολές, 38 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Τι μας άρεσε: Το χωρίς άγχος παιχνίδι των δύο ομάδων!